ROK SZKOLNY 2009/2010 PDF Drukuj Email

Piknik rodzinny „TAK SIĘ BAWI DWÓJKA”

13 czerwca odbył się kolejny już piknik rodzinny zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Przeworsku. Tym razem jednak oprócz dobrej zabawy dla wszystkich mieszkańców naszego miasta mieliśmy w zamiarze pomoc dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Postanowiliśmy bowiem dochód z pikniku przekazać dla dwóch szkół w gminie Gorzyce najbardziej poszkodowanych powodzian.


Piknik nasz był w tym roku możliwy tylko dzięki grzeczności i pomocy Ojca Gwardiana z naszej parafii przy Klasztorze Ojców Bernardynów, ponieważ przy naszej szkole ma miejsce budowa boiska szkolnego, która uniemożliwiała nam przeprowadzenie imprezy. Ojciec Gwardian Gerald Konieczek udostępnił nam obiekt przy klasztorze zwany „ Zieloną Doliną”. Dzięki jego uprzejmości nasza impreza mogła nabrać większego rozmachu i stać się zabawą miejską.
Początek imprezy uświetniły występy uczniów naszej szkoły. Występy były przeplatane aukcją prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów techniką batiku i decoupage oraz płaskorzeźby sielsko – anielskie wykonane z gipsu.
Oprócz prezentacji uzdolnień naszych dzieci były liczne inne atrakcje jak:
• Przejażdżki motocyklami, samochodami terenowymi,
• Gry i zabawy logiczno – ruchowe,
• Konkurs plastyczny,
• Rodzinne zawody sportowe na wesoło,
• Makijaż artystyczny – malowanie twarzy,
• Loteria fantowa, w której każdy los był pełny,
• Kiermasz ( decoupage, rękodzieło artystyczne, batik, wyroby gipsowe),
• Mała gastronomia, gdzie można było zjeść przepyszną kiełbasę z grilla i karkówkę oraz hit szkolnej stołówki – bigos,
• Sklepik z lodami, napojami i ciastem własnego wyrobu,
• Zabawa taneczna przy muzyce zespołu „ Metro”.
Te wszystkie atrakcje zostały przygotowane przez nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły, którym należą się słowa uznania za pomysłowość i profesjonalizm.
Dużą pomocą okazali się nasi sponsorzy, dzięki którym mogliśmy mieć usługi gastronomiczne oraz spożywcze.
Chcieliśmy serdecznie podziękować :
• Państwu Elżbiecie i Karolowi Bębenkom,
• panu Januszowi Krzanowi z firmy „ Neonet”
• firmie „ Lobex”.


„Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” Zakończenie II etapu Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską

Od 3 lutego 2010 roku klasa I c realizowała podczas zajęć pozalekcyjnych projekt „ Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. W ramach tego projektu wychowawczyni przeprowadziła diagnozę początkową profili inteligencji uczniów. Na jej podstawie opracowała program „ Ciekawy świat wokół nas”. Celem tego programu było wykorzystanie mocnych stron uczniów po to by wspierać słabsze strony dziecka oraz rozwój zdolności specjalnych.
Głównymi zadaniami programu było:
• dostarczanie bodźców rozwijających postawę badawczą i twórczą oraz zainteresowanie otaczającym światem,
• budzenie ciekawości poznawczej,
• poznawanie elementów kultury, charakterystycznej flory i fauny, ukształtowania terenu i innych osobliwości najbliższej okolicy,
• uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody podczas różnorodnych form spędzania wolnego czasu,
• umożliwianie dziecku działań we wszystkich dziedzinach wiedzy, a szczególnie: językowej, przyrodniczej, artystycznej, matematyczno – logicznej, ruchowej,
• zapewnianie uczniom wielostronnej ekspresji,
• rozwijanie zdolności praktycznych, umiejętności przydatnych w sytuacjach życiowych oraz twórczego rozwiązywania problemów,
• wspieranie pewności siebie, motywacji, własnej wartości, pozytywnej samooceny, umiejętności współpracy w grupie i refleksji nad procesem samodzielnego uczenia się.
Podczas zajęć uczniowie odbyli liczne wycieczki: do parku, na łąkę, szlakiem zabytków Przeworska, do Skansenu w Markowej oraz kompleksu leśnego w Birczy. Rozwijali również sprawność fizyczną. Dzieci spędzały dużo czasu na boisku szkolnym, sali gimnastycznej wykorzystując nowe ,otrzymane akcesoria sportowe. Dużym powodzeniem cieszyły się: piłka do rugby, ser szwajcarski, deskorolka, kolorowa chusta, mini – szczudła, obręcze oraz inne.
Zdobyte wiadomości i spostrzeżenia były opracowywane w różnych formach na zajęciach. Uczniowie wykonywali gazetki, plakaty, wystawki o różnej tematyce. Utrwalali zdobyte wiadomości o zabytkach Przeworska, wykonując z bibuły herb miasta, układając wiersz o naszym mieście, wykonywali dokumentację fotograficzną.
W okresie wiosenno – świątecznym doskonalono sprawność manualną. Dzieci wykonały wiosenno – świąteczne witraże, pierwsze kwiaty, powracające pierwsze ptaki, kolorowe motyle, sówki itp. Rozwijane były też zdolności matematyczno - logiczne, przyrodnicze z wykorzystaniem różnych gier planszowych, warcabów, domina, magicznych trójkątów matematycznych, klocków „ logico”. Nie zapomniano też o naszej Ojczyźnie. Uczniowie nauczyli się wiersza o Ojczyźnie i piosenki o Wiśle. Wykonali z plasteliny piękne godło Polski.
W maju dzieci zaczęły przygotowania do prezentacji nabytych umiejętności. Opracowały pokaz sprawności fizycznej, matematyczno – logicznej i językowej. Przygotowały przedstawienie „ Leśny teatrzyk”. Ćwiczyły poznane piosenki, wykonywały dekoracje, rekwizyty i stroje. Uroczysty pokaz odbył się 9 czerwca na sali gimnastyczne z udziałem Dyrekcji oraz zaproszonych gości. Uczniowie samodzielnie prowadzili imprezę, zaprosili do obejrzenia wystawy zgromadzonych prac.
Występ bardzo się podobał rodzicom i gościom. Oceny dokonał pan Dyrektor Bogdan Sebzda.
W nagrodę za udział w projekcie uczniowie otrzymali od wychowawczyni pacynki – myszki. Dzieci były zadowolone z tego, że mogły się zaprezentować przed gośćmi i że ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Z satysfakcją przyglądały się rodzicom, podziwiającym ich prace. Chętnie też wyjaśniały rodzicom, która praca jest przez nich wykonana. Radosne, uśmiechnięte buzie były najlepszą nagrodą i podziękowaniem dla wychowawczyni.

Wiesława Zając

 

 


 

„Cudze chwalicie, swego nie znacie…” WYCIECZKA SZKOLNA DO WARSZAWY

Poniedziałek – 10 maja – pierwszy dzień wycieczki. Jedziemy na Wolę, na ulicę Grzybowską. Tam w budynku dawnej elektrowni, jest niezwykłe muzeum, upamiętniające wszystkich tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim.
Po pełnej wrażeń wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego udajemy się do Pałacu Kultury i Nauki. Wyjeżdżamy windą na 30 piętro tego kolosa, gdzie znajduje się taras widokowy.
Jesteśmy na Krakowskim Przedmieściu, jednej z najpiękniejszych ulic Warszawy. Idziemy w stronę Pałacu Prezydenckiego. Przed Pałacem stoją zamyśleni, skupieni ludzie, którzy palą znicze i składają kwiaty. No tak, przecież jest 10 maja 2010 roku, dokładnie miesiąc od tragicznego wypadku pod Smoleńskiem……
Wtorek 11 maja – drugi dzień wycieczki. Jesteśmy przed Kolumną Zygmunta III Wazy, która ma aż 22 metry wysokości, a sama postać króla mierzy 275 centymetrów.
Zamek Królewski – zwiedzamy sale sejmowe, apartamenty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Salę Wielką, Pokój Marmurowy, Salę Rycerską, Salę Tronową. W Sali Canaletta podziwiamy obrazy przedstawiające osiemnastowieczną Warszawę. Wizyta na Zamku Królewskim to ciekawa lekcja historii.
Udajemy się na Starówkę. Po drodze poznajemy historię Barbakanu i zatrzymujemy się przed Pomnikiem Małego Powstańca. Stare Miasto w Warszawie, zwane potocznie Starówką to Rynek z otaczającymi go charakterystycznymi kamieniczkami, którego ważnym elementem jest centralnie usytuowana fontanna z Syrenką. Jedziemy w stronę Łazienek. Po drodze mijamy Nowy Świat, plac Trzech Krzyży.
Łazienki Królewskie witają nas wiosennym słońcem. Cały parkowy zespół zachwyca urodą i niepowtarzalną atmosferą. W pobliżu Pałacu na Wodzie kręcą się pawie, na jeziorku pływają kaczki i łabędzie, jest pięknie!

Małgorzata Kolczak

 


NASZA NOWA ŚWIETLICA

Nasza nowa świetlica działa już od 4 maja. Nowe pomieszczenie bardzo spodobało się uczniom, chętnie spędzają w nim czas i zapoznają się z nowymi zabawkami. Największym zainteresowaniem cieszą się klocko – poduszki, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię wznosząc z nich różne budowle, zamki, pojazdy kosmiczne, czy statki piratów. Świetnie też służą jako wygodne kanapy, czy leżanki, na których dzieci mogą odpoczywać lub oglądać filmy i bajki. Dzięki różnorodności zabawek, układanek, gier informatycznych uczestnicy zajęć świetlicowych mogą spędzać ciekawie czas. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Beata Wajhajmer

 


PAMIĘĆ ZMARŁYM -ŻYJĄCYM POJEDNANIE

Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt
Wyznaczyły bezimienne krzyże...
Nie zatrzymał nas czerwony kat.
Bo przed nami Polska - coraz bliżej!

7 maja w naszej szkole miała miejsce ważna uroczystość patriotyczna. Uczniowie przedstawili dla społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości program historyczny pt. „Pamięć zmarłym–żyjącym pojednanie”. Celem programu było uczczenie pamięci zmarłych i wywiezionych na Syberię.
W dniu tym już od rana trwały przygotowania, aby odpowiednio uhonorować zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca burmistrza miasta Przeworska mgr Leszek Kisiel, przewodnicząca RM pani Maria Dubrawska – Lichtarska, radny Gminy Przeworsk p. Tadeusz Gołdasz, prezes ZKiBWP p. Julian Kamycki wraz z przedstawicielami kombatantów, p. Wanda Kapusta oraz przedstawiciele ZEI i R, Komendant Hufca ZHP p. Wojciech Młodnicki, Harcmistrz ZHP p. Jan Trybalski, kierownik Wydziału Promocji Miasta p. mgr Agnieszka Zakrzewska i gość specjalny starszy szeregowy Jan Czarny żołnierz VI zmiany Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużonego na Polu Chwały”.
Na początku naszej uroczystości głos zabrał p. Dyrektor Bogdan Sebzda, który w paru słowach przybliżył cel naszej uroczystości oraz wydarzenia sprzed 70 lat, powitał też serdecznie wszystkich zebranych gości, następnie oddał głos panu Burmistrzowi Leszkowi Kisielowi. Następnie z krótką pogadanką wystąpił Prezes ZK i BWP p. Julian Kamycki. Po jego wystąpieniu Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowych,przyznanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zostali odznaczeni: Komendant Hufca ZHP p. Wojciech Młodnicki, Harcmistrz ZHP p. Jan Trybalski, kierowniczka Wydziału Promocji Miasta p. Agnieszka Zakrzewska oraz Dyrektor SP 2 p. Bogdan Sebzda.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie st. szeregowego Jana Czarnego, który na jednym z naszych uczniów zaprezentował mundur jednostek NATO oraz przedstawił prezentację z działań misji pokojowej w Afganistanie. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, szczególnie gdy były prezentowane najnowsze maszyny bojowe i sprzęt wojskowy.
Po tych atrakcjach uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli: p. Danuty Krupińskiej, Beaty Wajhajmer, Sławomira Fludy przedstawili program artystyczny przedstawiający losy polskich zesłańców, wspomnienia więźniów z nieludzkiej ziemi.
Oprawą sceniczną zajął się p. Marian Pieniążek. Po zakończonej uroczystości uczniowie wszystkim gościom wręczyli symboliczną różę, a delegacja uczniów pod opieką p. D. Krupińskiej i B. Wajhajmer poszła zaświecić symboliczne znicze na grobach żołnierzy na przeworskim Cmentarzu.

Beata Wajhajmer

 


Święto Szkoły

30 kwietnia nasza szkoła obchodziła swoje święto. W tym dla nas szczególnym dniu uczniowie w strojach galowych wraz z nauczycielami oraz sztandarem szkoły udali się do Kościoła OO. Bernardynów. Tam odbyła się uroczysta msza. Następnie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczysta akademia poświęcona Konstytucji 3 - go Maja oraz jej twórcom, w tym naszemu patronowi Hugo Kołłątajowi. Uczniowie przedstawili na forum całej szkoły swoim kolegom pouczającą lekcję historii. Kolorowe, stylowe stroje użyczone nam przez Miejski Dom Kultury były dopełnieniem pokazanego przedstawienia. Po występie delegacje klas I - VI wraz z wychowawcami oraz zaproszonymi gośćmi udali się na plac szkolny od ulicy Lwowskiej gdzie została wciągnięta na maszt Flaga Narodowa ku uczczeniu Święta Flagi oraz zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja. Po odśpiewaniu hymnu zebrani uczniowie rozeszli się do domów. Natomiast zaproszeni goście wraz z ojcem Dominikiem oraz Dyrekcją Szkoły udali się na jeszcze jedną ważną uroczystość w naszej szkole, otwarcie nowej sali świetlicowej. Zaproszeni goście pan Stefan Duliban, Julian Kamycki wraz z Burmistrzem Miasta p. Januszem Magoniem przecięli wstęgę. Następnie ojciec Dominik poświęcił nową salę. Drugie pomieszczenie świetlicowe zostało zaadoptowane z lokalu mieszczącego się na poddaszu. Sala jest przejrzysta, nasłoneczniona, składa się z dwóch części - sali edukacyjnej oraz wypoczynkowej. Sala edukacyjna została wyposażona w nowoczesne i kolorowe meble, pomoce oraz trzy stanowiska komputerowe. W aneksie wypoczynkowym znajdują się kolorowe klocko - poduszki oraz wspaniałe kino domowe. W pozyskaniu sprzętu do nowej świetlicy pomogła nam Rada Rodziców. W tej przepięknej sali uczniowie będą mogli spędzać pożytecznie i miło wolny czas.

Beata Wajhajmer

 


DZIEŃ ZIEMI

Dnia 22.04.2010 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi przygotowany przez uczniów klas II b, II c, III a. Dzieci przypomniały swoim koleżankom i kolegom o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, a szczególnie o zaśmiecaniu najbliższego otoczenia, parków, lasów. Apel zakończył się pokazem mody ekologicznej.


Polska w żałobie po katastrofie lotniczej

10 kwietnia 2010 roku stał się datą tragiczną dla naszegi kraju. W katastrofie samolotu zginęli wszyscy pasażerowie lecący na uroczystości obchodów 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką. Samolot prezydencki TU 154 rozbił się około 8:56 na wojskowym lotnisku Siewiernyj. Nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie było 96 osób, w tym wielu posłów, senatorów, dostojników kościelnych, wojskowych i członków rodzin katyńskich.

 


Ferie z "OLIMPIĄ"

Uczniowski Klub Sportowy "OLIMPIA" działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku zorganizował w czasie ferii zimowych zimowisko dochodzące dla 68 uczestników.
Organizator zapewnił dzieciom wiele atrakcji. Na pierwszym miejscu należy wymienić kulig w Hadlach Szklarskich. Od wielu lat po raz pierwszy zima dała nam tyle śniegu, że taka wycieczka była możliwa do zrealizowania. Dla większości dzieci było to pierwsze w życiu przeżycie tego typu. Podczas gdy jedna grupa zażywała przejażdżki saniami, druga urządziła sobie wyścigi na saneczkach i bitwę na śnieżki. W zabawach wzięli udział także wychowawcy, którzy, jak się okazało, mają ogromne poczucie humoru. Zmarznięci, zostaliśmy zaproszeni przez pracowników Zespołu Pałacowo - Parkowego na pyszny żurek, grilowanego kurczaka i gorącą herbatę. Nasi gospodarze podjęli nas bardzo serdecznie i stworzyli taką atmosferę, że czuliśmy się jak na wizycie u dobrych znajomych.
Nasi wychowankowie, zachwyceni wspaniałym początkiem zimowiska, czekali na kolejne niespodzianki. Drugi dzień spędziliśmy nieco spokojniej. Były zabawy w sali gimnastycznej, nauka składania serwetek obiadowych i zwiedzanie kościoła oo. Bernardynów. Dzieci poznały historię przybycia do Przeworska zakonników, budowy kościoła i legendy z nim związane. Obejrzały też galerię ciekawych, cennych obrazów.
W kolejnym dniu poszliśmy za ciosem i daliśmy naszym podopiecznym kolejny zastrzyk historii miasta. Wielkie zainteresowanie wzbudziło Muzeum Pożarnictwa, lekcja z panią etnograf na temat przeworskich strojów ludowych i samo zwiedzanie pałacu. Nawet ci, którzy już w muzeum byli, stwierdzili, że znowu dowiedzieli się czegoś nowego. Najstarsza grupa spotkała się w bibliotece z panem z panem Janem Krzywonosem, który opowiadał o różnych gatunkach ptaków występujących na terenie Przeworska. Pan Krzywonos jest takim pasjonatem ptaków i tak ciekawie opowiada, że można go słuchać bez końca. Niestety, czas mieliśmy ograniczony.
Na piątkowe zajęcia dzieci szykowały się od samego początku. Jedna grupa wraz z opiekunami udała się na krytą pływalnię, a pozostałe dzieciaki, po dokładnym wyszorowaniu rąk , zabrały się za pieczenie ciasteczek. Ciasto przygotowały w domu wychowawczynie i teraz dzieci wałkowały, wycinały, wykrawały, formowały rogaliki i piekły. Smakowite zapachy roznosiły się po całej szkole. Następnie ciasteczka - cztery rodzaje - zostały posypane cukrem pudrem i przełożone powidłami. Furorę zrobiły ciasteczka z kożuszków z gotowanego mleka. Na degustację, zaraz po obiedzie, przyszli wszyscy uczstnicy zimowiska, a niektórzy zabrali swoje wyroby dla rodziców "na spróbowanie". Niewątpliwą atrakcję stanowił wyjazd do lasu w towarzystwie członków Koła Łowieckiego "Bażant". To już tradycja naszych zimowisk. Wędrując po lesie, dzieci zapoznały się ze sposobami ochrony lasu i zwierząt. Złożyły pokarm w paśniku dla leśnej zwierzyny, która w tym roku wyjątkowo dotkliwie odczuwa humory zimy. Pogoda dopisała, z przyjemnością spacerowaliśmy więc po lesie i brali udział w lepieniu bałwanów. Później, to także już tradycja, spożyliśmy pyszną zupę i smażyliśmy na ognisku kiełbaski przygotowane specjalnie dla nas przez naszych gospodarzy. Tym razem i my mieliśmy dla panów myśliwych niespodziankę. Chcąc się odwdzięczyć za wyjątkowe zimowe wycieczki do lasu, wręczyliśmy im specjalnie przygotowaną statuetkę z napisem : "Za wieloletnie cierpliwe uczenie miłości do przyrody".

Danuta Piekło

 


KARNAWAŁOWE SHOW

W "deszczu" kolorowych baniek mydlanych i "wystrzałowego" konfetti, 10 lutego, w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 0 - III. Dzieci, jak na karnawał przystało, były przebrane w różnobarwne stroje i maski. "Pyszną" zabawę wszystkim uczestnikom zapewnili Gwiazdka Nastka i Bałwanek Franek, wprowadzając ich w niezwykły świat fantazji. Dodatkową atrakcją był śpiew Gwiazdki znanych i lubianych przez dzieci piosenek o tematyce zimowej oraz wesoła dyskoteka z udziałem wychowawców klas 0 - III. Porywająca muzyka, piękne kostiumy i dekoracje, konkursy oraz ciekawe dialogi z publicznością to tylko niektóre atuty naszej zabawy karnawałowej.

Krystyna Dryś

 


 "Opowiem Ci moją historię... Walka i losy Polaków w latach II wojny światowej"

15 stycznia 2010 r. w Sali Lustrzanej Centrum Kultury w Jarosławiu miała miejsce prezentacja książki pt. "Opowiem Ci moją historię... Walka i losy Polaków w latach II wojny światowej" pod red. Tomasza Berezy. Publikacja powstała z materiałów pokonkursowych dwóch edycji konkursu "Zlot Gwiaździsty. Śladami Przeszłości." Wśród wielu ciekawych historii o wspaniałych ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej są opisane losy mieszkańców Przeworska - Antoniego Tyszarskiego i Mariana Buły, którzy byli bohaterami pracy uczennicy naszej szkoły Wioletty Wilczek pt. "Droga wiodła z daleka...", która w 2007 r. zajęła I miejsce w konkursie. W tym wyjątkowym spotkaniu pokoleń - bohaterów wydarzeń, których wspomnienia zostały opisane w książce, uczniów - autorów prac i nauczycieli udział wzięła pani Danuta Krupińska, pod redakcją której powstała nagrodzona praca. Gospodarzami uroczystości byli m.im. Burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, poseł na sejm RP Andrzej Ćwierz, mjr Zdzisław Niemczycki pomysłodawca konkursu, dr Tomasz Bereza z IPN - u i Józefa Frendo Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Dzięki takim publikacją pamięć o wspaniałych ludziach naszego regionu pozostanie na zawsze w naszej historii.

Danuta Krupińska

 


PÓJDŹMY Z POKŁONEM

22 grudnia w naszej szkole tradycyjnie już odbyło się przedstawienie jasełkowe, które w ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia pozwoliło wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły poczuć magię tych najbardziej ciepłych i rodzinnych, polskich świąt.
Dzieci z klasy IIIa, IVc oraz uczennica klasy Ia pod kierunkiem nauczycieli pani Justyny Flis, pani Agaty Jurkiewicz oraz pani Elżbiety Kowalik przedstawiły scenki z narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Aniołowie, Trzej Królowie, Pasterze i Dzieci. Mali aktorzy wędrowali do szopki z pokłonem niosąc ze sobą dary: Królowie złoto, mirrę i kadzidło, Pastuszkowie kołacz, bochen chleba, pachnące jabłuszka i ciepły kożuszek, a Dzieci swoje najcenniejsze skarby - zabawki. Wszyscy zanieśli jednak coś jeszcze, a było to gorące serce, pełne miłości i oddania.
W ten sposób z dziecięcą prostotą i wrażliwością uczniowie przypomnieli wszystkim zebranym, że obchodzimy Boże Narodzenie, aby uczyć się miłości do Pana Jezusa, żeby podawać sobie ręce, żeby uśmiechać się do siebie, żeby sobie przebaczać. Głośny i radosny śpiew kolęd w wykonaniu chórku Aniołów zainspirował wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnego kolędowania.
Widzowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli całe przedstawienie i nagrodzili artystów gromkimi brawami.


SZKOLNY KONKURS "MISTRZ DOBRYCH MANIER" ROZSTRZYGNIĘTY!!!

Od października do połowy grudnia 2009 r. trwała w naszej szkole pierwsza edycja konkursu, którego celem było wyłonienie mistrza dobrych manier w kategorii dziewcząt i chłopców. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Wychowawców przy współpracy z SU. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV - VI.
W pierwszym etapie wybrano klasowych mistrzów, a następnie uczniowie IV - VI, nauczyciele, panie z biblioteki, panie ze świetlicy oraz dyrekcja w wyniku głosowania wyłonili szkolnych mistrzów.
Zwycięzcami I edycji konkursu zostali: Marta Sujak, uczennica klasy VI c oraz Jakub Bogusz , uczeń klasy Vb.
W nagrodę otrzymali dyplomy i książki "Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci." G. Kasdepke ufundowane przez SU i Radę Rodziców. Zwycięzcom gratulujemy!
Informujemy, że od marca 2010 r. rozpocznie się druga edycja konkursu pod hasłem "Mistrz dobrych manier".

Lidia Sztych

 

 


Zakończenie I etapu Projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

Od 03.09.2009 r. klasa II b realizowała podczas zajęć pozalekcyjnych Projekt "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". W ramach tego projektu wychowawca przeprowadził diagnozę początkową profili inteligencji uczniów i na jej podstawie opracował program "Odkrywamy świat". Podczas tych zajęć dzieci rozwijały sprawność fizyczną bawiąc się w Zielonej Dolinie oraz na boisku szkolnym, wykorzystując nowo otrzymane akcesoria sportowe. Największym powodzeniem cieszyły się: mini - szczudła, chusta, kolorowe obręcze, deskorolka, piłka do rugby, ser szwajcarski. Odbyły wycieczki do parku, szlakiem zabytków Przeworska, do Łańcuta i Przemyśla. Zdobyte wrażenia, wiadomości, spostrzeżenia były opracowywane na zajęciach w różnych formach. Uczniowie wykonywali zielniki, album fotograficzny "Zabytki Przeworska", plan sytuacyjny parku w Łańcucie i sprawozdanie z tej wycieczki w formie projektu. Z wycieczki przemyskiej napisali wspomnienia ilustrowane zdjęciami oraz modelowali z plasteliny herb miasta. Większość zdjęć uczestnicy zajęć wykonywali samodzielnie, a prace pisemne z wykorzystaniem komputera. W okresie jesiennym doskonalona była sprawność manualna, w klasie pojawiły się kolorowe latawce, lampiony, zwierzęta układane z kółek i kwadratów oraz przeworskie ratusze w bajkowych kolorach. Rozwijane były zdolności matematyczno - logiczne i przyrodnicze z wykorzystaniem gier planszowych, warcabów, domina, magicznych trójkątów matematycznych, bierek, klocków Logico. W listopadzie dzieci zaczęły przygotowania do prezentacji nabytych umiejętności. Opracowały pokaz sprawności fizycznej, przedstawienie "Kłopoty jeża", ćwiczyły poznane piosenki z akompaniamentem nowych instrumentów, tańczyły krakowiaka, wykonywały dekoracje, rekwizyty, zaproszenia dla gości. Uroczysty pokaz odbył się 04.12.2009 r. na sali gimnastycznej z udziałem Dyrekcji oraz zaproszonych gości. Uczniowie samodzielnie prowadzili imprezę, zaprosili zebranych do obejrzenia wystawy prac, a na zakończenie poprosili o podsumowanie efektów zajęć. Występ został przyjęty gromkimi brawami, a oceny dokonali: Dyrektor Szkoły mgr Bogdan Sebzda, przedstawicielka Rady Rodziców Elżbieta Kukulska oraz wychowawczyni Elżbieta Kubaszek, która wręczyła wykonawcom pacynki "myszki" jako podziękowanie za udział w Projekcie. Wszystkie dzieci usatysfakcjonowane pozytywnymi opiniami dorosłych w doskonałych humorach udały się do domów.

 Elżbieta Kubaszek

 


BIAŁA LASKA

17 listopada w " Zgodzie" odbyła się uroczystość zorganizowana przez Związek Niewidomych z okazji Święta Białej Laski. Uczniowie naszej szkoły zostali już tradycyjnie zaproszeni na uświetnienie tej imprezy. W tym roku uczniowie klas specjalnych II - VI oraz uczniowie klasy III b pokazali przedstawienie " Stworzenie Świata". Przedstawienie było formą pantomimy. Narratorzy odczytywali przed każdą sceną krotki tekst przedstawiający dzieło stworzenia świata, dzieci zaś w krótkich scenach popartych wspaniałą muzyką światowych klasyków przedstawiały poszczególne dni stworzenia. Jedynymi rekwizytami były materiały w kolorze czarnym, zielonym, niebieskim i białym. Materiały te imitowały ziemię, noc, dzień, góry oraz wodę. Dzieci wystąpiły w czarnych getrach oraz białych i czarnych podkoszulkach. Przedstawienie zakończyła dziecięca orkiestra pod batutą pani Agnieszki Hołysz, która odegrała " Marsz Radeckiego" kompozycji Johana Straussa. Przedstawienie bardzo się podobało, było wielokrotnie przerywane gromkimi brawami. Na koniec uczniowie i ich opiekunowie otrzymali drobne podarunki.

Beata Wajhajmer

 


DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W bieżącym roku szkolnym obchodziliśmy ten dzień nieco inaczej niż zwykle. Zaprosiliśmy do naszej placówki wychowanków Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Głuchej , Niedosłyszącej w Przemyślu. Młodzież głownie z Gimnazjum oraz Liceum działa w Teatrze Młodzieży Nie słyszącej " Pinokio". Jest to teatr wielopokoleniowy, działa na terenie Ośrodka od 15 lat. Opiekunami tej grupy są pani Elżbieta Stadnik( wicedyrektorka SOSW w Przemyślu), pani Katarzyna Śmigielska ( wychowawczyni w internacie) oraz pan Artur Delendowski ( wychowawca). Młodzież przedstawiła przepiękny balet na podstawie Bajki I. B. Singera " Ole i Trufa . Opowieść o dwóch liściach". Po tej części poważnej nasi goście przygotowywali się do dalszych występów, natomiast uczennica naszej szkoły Aleksandra Wajda zaśpiewała piosenkę " Drewniane lalki". W drugiej części występu mogliśmy podziwiać humorystyczne scenki pantomimiczne. Występ bardzo się naszym uczniom spodobał, nagrodzili naszych gości gorącymi brawami. Zarówno dzieci jak i nauczyciele byli pod wielkim wrażeniem. Z dużym zainteresowaniem przyglądali się jak jedna z opiekunek przy pomocy języka migowego przekazała artystom podziękowania od dyrektora naszej szkoły Bogdana Sebzdy. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego obdarowali aktorów oraz ich opiekunów piernikami w kształcie serca, wykonanymi samodzielnie przez opiekunki Samorządu oraz panią Agnieszkę Hołysz.

Beata Wajhajmer


AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10.11.2009 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 61 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wierszem i piosenką przypomniano wydarzenia związane z tym ważnym dziejowym wydarzeniem. Szczególną uwagę zwrócono na postać twórcy niepodległego państwa polskiego - marszałka Józefa Piłsudskiego. W akademii wzięli udział uczniowie klas szóstych i klasy III a, pod kierunkiem pani Doroty Chmury, pani Renaty Łojko oraz pana Ryszarda Firlety. Oprawę muzyczną przygotował pan Mariusz Siuśta.

 Renata Łojko

 


 

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA

Pierwszy dzień w szkole, pierwsza lekcja, pierwsze oceny - to bardzo ważne wydarzenia w życiu dziecka wstępującego w mury szkolne. Dzieci z klas pierwszych przez dwa miesiące zapoznawały się ze szkołą, poznawały nowych kolegów i koleżanki - zaprzyjaźniały się. W końcu nadszedł dzień uroczystego pasowania na ucznia szkoły podstawowej. 30 października b.r. zgodnie ze szkolną tradycją, 69 najmłodszych uczniów z trzech oddziałów klas pierwszych naszej szkoły zostało uroczyście przyjętych w poczet społeczności szkolnej. W obecności dyrekcji szkoły, wychowawców, uczniów klas II - III i ich nauczycieli oraz licznie zgromadzonych rodziców, pierwszoklasiści - w prowadzonej przez trzech sympatycznych duszków części artystycznej - złożyli swój pierwszy poważny egzamin z grzeczności, wiedzy na temat życia szkolnego i ojczystego kraju.
Następnie przedstawiciele poszczególnych klas zgromadzili się wokół sztandaru i uroczyście wypowiedzieli słowa ślubowania. Aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonał dyrektor szkoły mgr Bogdan Sebzda, a wicedyrektor szkoły mgr Piotr Wajda założył pierwszoklasistom mundurki szkolne. Od swoich wychowawców uczniowie klas pierwszych otrzymali okolicznościowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców a od uczniów klas trzecich drobne upominki. Będą one doskonałą pamiątką po dniu, który otworzył im drzwi do wieloletniej edukacji. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć każda z klas udała się do swojej sali, gdzie czekał na nie słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Anna Dołhun


 

"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku od kwietnia 2009 r. realizuje Projekt "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Istotą projektu jest wieloaspektowe i wielokierunkowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego uczniów rozpoczynających naukę szkolną poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela.
Projekt stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dziecka, jego ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę.Główne cele Projektu to:
* Wdrożenie elastycznego modelu edukacji dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia.
* Kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu głęboko humanistyczną teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.
Praca nauczycieli z dziećmi będzie trwała od kwietnia 2009 r. do czerwca 2011 roku, będą to trzy kolejne klasy pierwsze:
I etap - E. Kubaszek,
II etap - W. Zając,
III etap - D. Paszkowska.
Dzięki realizacji tego Projektu szkoła otrzymała zestaw środków dydaktycznych (o wartości ponad 8000 zł) służących uczniom kl. I oraz środki finansowe na opłacenie 50 godz. dodatkowych zajęć.
W początkowym okresie projektu nauczyciele przygotują profile inteligencji dzieci i na ich podstawie opracują program zajęć pozalekcyjnych.
Rodzice odkrywając potencjał swoich dzieci - mogą lepiej zorganizować im środowisko rozwoju. Największe zaś korzyści odniosą dzieci dostając szansę lepszego startu szkolnego, korzystając z bogatego zestawu środków dydaktycznych, uczestnicząc w zajęciach rozwijających zainteresowania i zdolności.
Od 2 września 2009 r. w czasie zajęć pozalekcyjnych wychowawca kl. II b, Elżbieta Kubaszek realizuje program "Odkrywamy świat" w ramach powyższego projektu.
Podczas tych zajęć dzieci wykorzystują swoje "mocne" strony do wspierania rozwoju stron "słabszych" oraz rozwijania zdolności specjalnych. Aktywnie spędzając czas wolny poznają elementy kultury, charakterystycznej flory i fauny, ukształtowania terenu i innych osobliwości Podkarpacia. Zdobyte doświadczenia, wiadomości i przeżycia wykorzystują do działań we wszystkich dziedzinach wiedzy, a szczególnie: językowej, przyrodniczej, artystycznej, ruchowej. Nabywają umiejętności przydatne w sytuacjach życiowych i twórczym rozwiązywaniu problemów. Uczą się współpracy w grupie, wspierane jest ich poczucie własnej wartości, motywacja, pozytywna samoocena. Jednocześnie doskonale się bawią wykorzystując otrzymane różnorodne środki dydaktyczne.
W realizacji programu aktywny udział biorą również rodzice rozwijając wskazane inteligencje w domu, uczestnicząc w wycieczkach i rajdach, pomagając w wykonaniu niektórych prac.

Elżbieta Kubaszek


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem branżowym oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzonym 14 października w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 roku. Popularnie zwane jest Dniem Nauczyciela.
Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 r. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 r. Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastępuje Karta Nauczyciela zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej.
Dopiero były wakacje, a już jest połowa października i wielkie święto w kalendarium imprez szkolnych.
W naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej był obchodzony tak jak co roku. W szkole odbyła się uroczysta akademia, po której uczniowie poszczególnych klas spotkali się ze swoimi wychowawcami na okolicznościowej lekcji wychowawczej.
Święto szkolne otworzył pan dyrektor Bogdan Sebzda, który złożył wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia. Następnie odczytał listę nauczycieli nagrodzonych wysokimi odznaczeniami państwowymi oraz resortowymi.
W uznaniu dotychczasowego dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej Srebrny Medal zaDługoletnią Służbę nadany przez Prezydenta RP otrzymały: pani Anna Rosół i pani Danuta Piekło.W uznaniu dotychczasowego dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej Brązowy Medal za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta RP otrzymały: pani Lucyna Puć, pani Lidia Sztych, pani Agata Jurkiewicz, pani Agnieszka Hołysz i pani Barbara Curzytek.

Medale Komisji Edukacji Narodowej nadane przez Ministra Edukacji Narodowej otrzymali: pani Lidia Sztych, pani Agata Jurkiewicz, pani Anna Rosół, pani Danuta Piekło, pan Marian Pieniążek oraz pani Maria Puzio.
Dyrektor szkoły wyróżnił nauczycieli oraz pracowników szkoły nagrodami z puli dyrektorskiej.
Nagrodzeni nauczyciele to: pani Wiesława Zając, pani Dorota Paszkowska, pani Elżbieta Kubaszek, pani Renata Łojko, pani Danuta Krupińska, pani Joanna Szular, pani Dorota Pomagiel, pani Barbara Curzytek oraz wicedyrektor szkoły pan Piotr Wajda.

Spośród pracowników szkolnych wyróżnieni zostali: pani Barbara Kiełb, pani Elżbieta Dziedzic, pani Elżbieta Kowal, pani Jolanta Kubicka, pani Marta Lis, pani Bogusława Szawarniak, pani Wioletta Sobiegraj.

Nagrodę Burmistrza Miasta Przeworska otrzymała pani Beata Wajhajmer.
Uroczysta akademia została przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Alicji Nowinowskiej, Małgorzaty Kolczak oraz Małgorzaty Kądziołki. Oprawę muzyczną przygotował pan Mariusz Siuśta.


W krótkiej inscenizacji słowno - muzycznej wzięli udział uczniowie klas IV b i VI a oraz nasi milusińscy z klasy zerowej. Pomimo, że dopiero od miesiąca są w naszej placówce, już dali się poznać z jak najlepszej strony. Z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w przygotowaniach do akademii, a w dniu 14 października bez najmniejszej tremy wystąpili przed gremium szkolnym oraz przybyłymi gośćmi. Zespół taneczny, pod opieką pani Barbary Curzytek, oczarował wszystkich oglądających gorącym rock and rollem.


Dni otwarte u "Kołłątaja"

2 października w naszej szkole tradycyjnie już, jak co roku odbył się "dzień otwarty". Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogli zapoznać się z naszą szkołą, pooglądać ją. Od godziny piętnastej do osiemnastej można było zajrzeć w największe zakamarki szkolne, obejrzeć ją od podszewki. Na milusińskich czekały przy wejściu liczne prezenty w formie baloników, cukierków, oferty szkoły z kolorowaną, a dla ich mam torby ekologiczne z logo Stowarzyszenia działającego przy naszej szkole. Na parterze w klasach edukacji wczesnoszkolnej czekały liczne atrakcje w formie zajęć plastycznych oraz zabaw przygotowanych przez panie z nauczania zintegrowanego oraz opiekunki świetlicy.
W bibliotece szkolnej można było zapoznać się z ofertą biblioteczną oraz spędzić miło czas na zabawach i grach edukacyjnych w pracowni multimedialnej. Na pierwszym piętrze na dzieci czekała pracownia komputerowa oraz sala muzyczna, gdzie można było obejrzeć różne instrumenty muzyczne, a nawet spróbować samemu pomuzykować. Na drugim piętrze na korytarzu szkolnym rozłożony był mini tor przeszkód, gdzie dzieci pod czujnym okiem pani Danuty Piekło mogły sprawdzić swoją zręczność i koordynację ruchową. Tu też można było zwiedzić naszą pracownię przyrodniczą, a w niej mini zoo przygotowane przez nauczycieli i naszych uczniów. Można było uścisnąć łapę przemiłemu spanielowi, pogłaskać węża, pobawić się z chomikiem, "przytulić" patyczaka i powiedzieć życzenie złotej rybce.
Można było pobawić się w naukowca i obejrzeć preparaty pod mikroskopem, dotknąć dinozaura, co prawda tylko gipsowego, pobawić się muszlami z głębin morskich, a nawet zajrzeć w głąb Ziemi, podziwiając różnorodne kamienie i bryły skalne. Na stołach rozłożone były liczne książki i albumy, oraz zielniki wykonane przez uczniów naszej szkoły.
Na sali gimnastycznej został pokrótce zaprezentowany dorobek artystyczny naszej szkoły, a więc kółko teatralne przedstawiło wzruszającą inscenizację pt. "Przyjaźń", kółko taneczne zaprezentowało taniec jive, uczniowie pokazali też swoje umiejętności wokalne w piosenkach wykonanych po polsku i angielsku.
Uwieńczeniem wszystkich tych atrakcji była przejażdżka po szkolnym boisku quadem lub motocyklem.

 


Akcja "Podziel się posiłkiem"

Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku w dniach 25-26 września 2009 r. włączyła się po raz drugi do Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Żywności na rzecz dzieci.
Zbiórka odbyła się w sklepie "Biedronka" przy ulicy Łańcuckiej 7. Wzięli w niej udział:
dyrektor szkoły pan Bogdan Sebzda, nauczyciele Zespołu ds. Profilaktyki i Pomocy Materialnej: Małgorzata Mazera, Dorota Pomagiel, Maria Pasterska, Renata Łojko, Dorota Chmura, Wiesława Zając, Małgorzata Kądziołka oraz wychowawca klasy VI a pani Małgorzata Kolczak.
W zbiórce uczestniczyli następujący uczniowie:
Kl. VI a
Karolina Pieniążek, Weronika Surmacz, Kamila Giżewska, Karolina Matusiak, Diana Kaniewska, Anna Mac, Antonina Pawełek, Katarzyna Mrugała, Paulina Szlachta, Paweł Kosmala, Grzegorz Mazera
Kl. VI b
Patryk Kremer, Michał Jasz, Sławomir Pinkowicz, Sabina Napora, Anna Pieczko, Bartłomiej Kowal, Paula Walewicz, Natalia Buczek, Olga Wlazło, Olga Hnatkowska, Joanna Mucha, Sylwia Wywrót
Kl. VI c
Katarzyna Kolano, Patrycja Czereba, Sabina Kukla, Klaudia Ryzner, Karol Kogut, Katarzyna Ruchała, Aleksandra Pędzińska, Dawid Wnęk.
W wyniku zbiórki zebrano 535, 3 kg suchych produktów żywnościowych. Organizatorzy zbiórki dziękują mieszkańcom Przeworska i okolic za życzliwość, ofiarność i zrozumienie. Zebrane produkty otrzymają dzieci, które najbardziej potrzebują pomocy.

 

 


Pamięć nie dała się zgładzić

"Jest tylko jedna taka świata strona, gdzie coś, co nie istnieje, wciąż o pomstę woła..."

17 września w naszej szkole miała miejsce niezwykle ważna uroczystość. Byliśmy współorganizatorami obchodów 70 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Przy współpracy z władzami samorządowymi, rzeszowskim IPN oraz Związkiem Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych przygotowaliśmy imprezę upamiętniającą to smutne i tragiczne wydarzenie w historii naszego kraju.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły oraz odśpiewania hymnu. Pan dyrektor Bogdan Sebzda serdecznie powitał licznie przybyłych gości, pracowników szkoły, grono pedagogiczne oraz reprezentację młodzieży z klas V i VI. Następnie zabrał głos pan burmistrz Janusz Magoń, który podziękował wszystkim za przybycie oraz przygotowanie uroczystości. Pierwszym punktem programu był wykład na temat "Napaść Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Zbrodnia katyńska", połączony z prezentacją medialną, wygłoszony przez pana Artura Brożyniaka - historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Wykład przybliżył nam najważniejsze przyczyny agresji Związku Radzieckiego oraz tajemnice związane z mordem dokonanym na polskich oficerach i inteligencji wiosną 1940 roku. Następnie glos zabrał prezes Międzynarodowego Klubu Motocyklowego "Patria" pan Wojciech Krupa.Jest on organizatorem Rajdu Katyńskiego. Pan Krupa przedstawił nam główne założenia tego niezwykłego przedsięwzięcia oraz opowiedział o odwiedzanych miejscach pamięci martyrologii narodu polskiego. Przybliżył nam wspomnienia swoje oraz świadków tych tragicznych wydarzeń. Wspomniał również o tym, że nie tylko zależy im na przeszłości, ale też jednym z ich celów jest przyszłość naszych rodaków w tamtych stronach. Między innymi wyruszając śladem polskiej Golgoty pamiętają o młodym pokoleniu Polaków, dostarczając im polskie książki, podręczniki, przybory szkolne i inne środki pomocy. Po wzruszających zwierzeniach oglądaliśmy film przedstawiający Rajd Katyński nagrany przez Telewizję Polską. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć miejsca, o których wcześniej była mowa.
Po tej niezwykłej lekcji historii uczniowie naszej szkoły przedstawili program artystyczny pod tytułem "Pamięć nie dała się zgładzić" przygotowany przez panią Danutę Krupińską, Lidię Sztych oraz Beatę Wajhajmer. W tym przedsięwzięciu pomogli nam Ojciec Jan Siuta, pan Mariusz Siuśta i pan Sławomir Fluda.
Uczniowie w sposób niezwykle ambitny podeszli do tego trudnego dla nich tematu i pomimo krótkiego czasu przygotowań do występu oraz swojego wieku przedstawili w sposób niezwykle wzruszający oraz poważny program o Katyniu. Zeszli ze sceny nagrodzeni gromkimi brawami.
Kolejnym gościem, który zabrał głos był prezes Związku Kombatantów pan Julian Kamycki. Podziękował za współpracę z naszą szkołą oraz przypomniał o niedawnej uroczystości odznaczenia sztandaru szkoły i pani magister Danuty Krupińskiej. Uroczystość zakończyła pani magister Alina Pieniążek - Dyrektor Wydziału Edukacji Podstawowej i Gimnazjalnej Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, która podziękowała za piękną lekcję historii oraz krzewienie postawy patriotycznej wśród naszej młodzieży. Następnie goście zwiedzili małą wystawę poświęconą rajdowi motocyklowemu "Śladami generała Maczka" przygotowaną przez pana dyrektora Bogdana Sebzdę, panią Renatę Łojko oraz Marię Pasterską.
Potem wszyscy zaproszeni goście udali się na obiad przygotowany w świetlicy naszej szkoły dzięki funduszom użyczonym nam przez Burmistrza Miasta Przeworska pana Janusza Magonia.
W naszej uroczystości oprócz wymienionych osób wzięli udział: Sekretarz Urzędu Miasta Przeworska magister Maciej Karasiński, Przewodniczący Komisji Spraw społecznych Rady Miasta Przeworska pan Andrzej Rozpotyński, zastępca proboszcza Parafii Świętej Barbary ojciec Jan Siuta, przedstawiciele Zarządu Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko - Gminnego z panem prezesem Julianem Kumyckim na czele. Impreza bardzo się wszystkim podobała, nam zaś uświadomiła jak niezwykle ważne jest przypominanie wydarzeń może bardzo odległych lecz również niezwykle aktualnych, bo wciąż budzących wielkie emocje w świecie. Nie możemy zapomnieć o tym co się stało i nie możemy pozwolić, aby młodzież nie znała prawdziwej historii naszego kraju. Naszym obowiązkiem jest przekazywać prawdę młodemu pokoleniu nawet tę najbardziej bolesną.
Jak mówił nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II - "Naród, który traci pamięć jest narodem bez przyszłości"


"Pamięć buduje przyszłość"

8 września 2009 r. w Urzędzie Miasta Przeworska odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i podziękowań zasłużonym dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Przeworsku. Decyzją Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie Szkoła Podstawowa nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku została uhonorowana odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Przeworsku, a Pani Danuta Krupińska - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, Srebrnym Medalem. Odznaczenia zostały przyznane za wyróżniającą się działalność na rzecz pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość podczas II wojny światowej oraz opiekę nad Miejscami Pamięci Narodowej. W imieniu Kapituły medale wręczyli: Burmistrz Miasta Przeworska Janusz Magoń i Prezes Zarządu ZKRP i Byłych Więźniów Politycznych Pan Julian Kamycki.

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates download top famous people Valid XHTML and CSS.