ROK SZKOLNY 2010/2011 PDF Drukuj Email

Nareszcie są wymarzone wakacje. Koniec czerwca jest radosny ze względu na rozpoczynające się lato i wakacyjne wyprawy, ale tez jest to okres, kiedy żegnamy się z nauczycielami, uczniami, kolegami, jest to okres zmian. W bieżącym roku zakończenie roku wypadło wcześniej niż zazwyczaj, bo już w środę.

Dzień wcześniej pożegnaliśmy naszych absolwentów, uczniów klasy szóstej. 22 czerwca po Mszy Św. w kościele OO. Bernardynów udaliśmy się do szkoły, gdzie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. W tym roku uroczystość ta była szczególna, gdyż zbiegła się z pożegnaniem naszego długoletniego opiekuna duchowego i przyjaciela dzieci ojca gwardiana Gerarda. W związku z tym mieliśmy zaszczyt gościć w naszych progach p. Burmistrz Miasta Przeworska Marię  Dubrawską – Lichtarską, wiceburmistrza p. Dariusza Łapę oraz Przewodniczącego Rady Miasta p. Andrzeja Rozpotyńskiego. Najpierw głos zabrał dyrektor szkoły Bogdan Sebzda, który serdecznie przywitał przybyłych gości, następnie odczytał wszystkich wyróżniających się uczniów i wręczył im świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Następnie wręczył podziękowania i listy gratulacyjne rodzicom najlepszych uczniów oraz rodzicom wspierającym naszą szkołę i licznym sponsorom.

 Beata Wajhajmer

  

 


Czas pożegnań

 

22 czerwca na zakończenie roku szkolnego 2010/ 2011 odbyło się pożegnanie z ojcem Gerardem. Jako pierwsza głos zabrała pani Burmistrz, która podziękowała ojcu Gerardowi za wszystko co zrobił dla naszego miasta oraz za dobrze układającą się współpracę z władzami samorządowymi. Pani Burmistrz przypomniała liczne zasługi Ojca Gwardiana i wręczyła mu list pożegnalny. Następnie głos zabrali p. Dariusz Łapa, p. Andrzej Rozpotyński oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Lepa. Wszyscy wspominali Ojca Gwardiana jako skromnego człowieka o wielkim sercu i dużej wrażliwości. Wręczanie bukietów kwiatów, oficjalnych podziękowań, drobnych upominków było na pewno miłe i wzruszające, ale największą radość ojcu Gerardowi sprawiły dzieci z klas I b, I a, IV b, które pod opieką pań Doroty Paszkowskiej oraz Agaty Jurkiewicz przygotowały krótki program artystyczny zakończony prezentacją dokumentującą jedno z licznych działań ojca, jakim było stworzenie i działalność Franciszkańskiego Ośrodka Duszpastersko – Rekreacyjnego „ Zielona Dolina”.

Beata Wajhajmer

 


Wycieczka klasy V a do Zakopanego

                      


 

Spotkanie z „WILKIEM MORSKIM”

 

Ostatnie dni roku szkolnego to czas, kiedy coraz trudniej usiedzieć w ławce, a myśli wyrywają się do miejsc, które niebawem odwiedzimy lub chcielibyśmy odwiedzić.

Uczniowie klas trzecich naszej szkoły mieli zaszczyt gościć niezwykłego człowieka. Był nim Kapitan Żeglugi Wielkiej Pan Józef Figiela, który prawie czterdzieści lat swego życia spędził w podróży. Pan kapitan w swojej długiej karierze marynarza sześć razy opłynął kulę ziemską w rejsach dookoła świata i chętnie dzielił się z dziećmi licznymi wrażeniami z najbardziej odległych i egzotycznych miejsc. Opowiadał o codziennym życiu na statku, o śmiertelnie niebezpiecznych sztormach, o „chrzcie morskim”, który musi przejść każdy, kto po raz pierwszy przekracza równik na statku, o egzotycznych zwierzętach, roślinach, potrawach i muszlach morskich (pan Figiela ma jedną z największych w Polsce kolekcji muszli). Nasz gość przekonywał dzieci, że warto mieć marzenia i warto je spełniać. A dowodem na to jest jego życie. Marzył o zostaniu marynarzem już jako kilkuletni chłopiec. W wieku 17 lat, po ukończeniu przeworskiego gimnazjum wyruszył do Szczecina, gdzie zaczął poznawać tajniki tego ciężkiego, ale niezwykle ciekawego zawodu. Pokonał wiele przeciwności zanim piękna Biała Fregata „Dar Pomorza” wywiodła go po raz pierwszy na głębokie wody mórz i oceanów.

 Anna Rosół

    


PIKNIK SZKOLNY 

            4 czerwca w naszej szkole odbył się już po raz trzeci piknik szkolny zorganizowany na terenie parafii pw. Św. Barbary w Zielonej Dolinie. Pogoda dopisała wybornie, licznie przybyli rodzice ze swoimi pociechami oraz mieszkańcy miasta i najbliższych okolic.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 15 i trwała do późnych godzin wieczornych. Piknik otworzył dyrektor szkoły Bogdan Sebzda, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości. Dochód z pikniku w całości został przeznaczony na leczenie naszej małej przeworszczanki Patrycji Ryznar. Pan dyrektor przekazał głos naszej już doświadczonej i zaprawionej w „bojach piknikowych” konferansjerce Joannie Szular. Pani Joanna zaprosiła wszystkich zebranych gości do obejrzenia dorobku artystycznego naszej szkoły.

Ponieważ wszyscy nauczyciele szkoły podeszli bardzo poważnie do opracowania programu pikniku, program artystyczny był bardzo bogaty i różnorodny. Uczniowie szkoły mogli się zaprezentować w różnych dziedzinach sztuki: piosence polskiej i obcojęzycznej, tańcu ludowym , nowoczesnym i ciekawych układach tanecznych inspirowanych na klasycznych utworach starszego pokolenia, deklamacji wierszy, krótkich inscenizacjach. Zaprezentowali przy okazji ciekawe i barwne stroje wykonane przez opiekunów i rodziców. Po występach artystycznych wszyscy zostali zaproszeni na teren boiska, gdzie odbył się niezwykle ciekawy i profesjonalny pokaz Combat Aikido.

Po pokazie wróciliśmy na plac główny, gdzie odbył się konkurs plastyczny – kolorowanie motyli. Barwne motyle zawisły na siatce, gdzie wszyscy mogli je podziwiać.

Następnie odbyły się zawody sportowe dla najmłodszych i starszych dzieci. Zwycięzcy zawodów jako nagrodę dostali lody.

Oprócz tego było mnóstwo innych atrakcji jak: makijaż artystyczny, dmuchany plac zabaw, gdzie największym zainteresowaniem cieszyła się olbrzymia tocząca kula, sklepik ze słodyczami, w którym można było zakupić przepyszne ciasta domowej roboty. Tych, którzy zgłodnieli, kusicielsko wspaniałymi zapachami wabił grill, gdzie serwowano przepyszną karkówką oraz kiełbasę. Panie kucharki i nieocenione mamy z komitetu rodzicielskiego zaś raczyły gorącą herbatą i kawą.

Największy hit wieczoru został zachowany na sam koniec, kiedy zaszczyciła nas swoja obecnością pani burmistrz Maria Dubrawska – Lichtarska. Wówczas to nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zaprezentowali  się w Szansie na sukces.

Przy muzyce zespołu Metro bawiliśmy się do późnych godzin wieczornych.

Beata Wajhajmer

 

   

 


Wycieczka klasowa V a i V c na festyn kultury antycznej

28 kwietnia 2011 na dziedzińcu sandomierskiego Zamku odbył się Festyn Kultury Antycznej „Hellas et Roma” Dzięki Festynowi uczniowie naszej szkoły mogli bliżej zapoznać się z kulturą grecką i rzymską oraz kulturą innych ludów antycznego świata. Przy stanowisku antycznych kucharzy prezentowano kuchnię i zwyczaje żywieniowe mieszkańców obszaru Morza Śródziemnego. Każdy chętny miał okazję spróbować smaku potraw przygotowanych wg starożytnych przepisów. Wielką ciekawostką było stanowisko z antycznymi grami. Amatorzy logicznych łamigłówek mogli spróbować swoich sił w zabawie o nazwie Młynek. Obok niej zostały zaprezentowane także inne plansze do gier o nazwach, takich jak: Senet, Latrunculi, Tryk trak, czy Królewska gra z Ur, w które to zwykli grywać starożytni Sumerowie i Egipcjanie. Dla wielbicieli sztuki antycznej przygotowano stanowisko gdzie uczniowie podziwiali malarstwo antyczne : wazy, portrety rzymskich dostojników malowane techniką temperową, oraz malarstwo sztalugowe. Uczestnicy mogli także spróbować swych sił przy układaniu mozaiki antycznej. Dla wszystkich pań i nie tylko, ogromną atrakcją było stanowisko z kosmetykami. Otóż należy wiedzieć, że dziś do produkcji kremów wykorzystuje się wiedzę znaną starożytnym Egipcjanom, bowiem właśnie w Egipcie kosmetyka i kult zadbanego ciała znajdują swoje początki. Pojawiły się również „hordy barbarzyńców” jak nazywali starożytni Rzymianie wszystkie ludy zamieszkujące ziemie poza granicami imperium rzymskiego. Celtowie pozwolili przyjrzeć się swoim zwyczajom wojennym i barwnym ubiorom. Poza stanowiskami edukacyjnymi uczestnicy festynu mogli przewieźć się antyczną lektyką, obejrzeć targ niewolników oraz pokaz musztry legionistów rzymskich. Jednak mimo wielu atrakcji najwięcej emocji wzbudził pokaz walk gladiatorskich, głośno dopingowany przez wszystkich uczestników festynu.

      

 Justyna FlisMAJÓWKA W LESIE

 17 maja autokar pełen uczniów wyruszył spod Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku na wycieczkę do lasu. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy I a, III c oraz klas specjalnych I – VI. Pogoda dopisywała znakomicie, było ciepło, ale nie za gorąco.

W leśniczówce w Piganach spotkaliśmy się z kolegami i koleżankami ze Szkoły nr 1 i wspólnie wysłuchaliśmy Prezesa Koła Łowieckiego „ Bażant” Edwarda Bartmana, a następnie pogadanki przeprowadzonej przez łowczych. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć poroże zwierzyny płowej oraz ciekawe okazy owadów, które można spotkać w lesie. Po tym ciekawym spotkaniu pojechaliśmy autokarami do lasu w Rudce. Na miejscu przywitał nas Przewodniczący Komisji Etyki i Zwyczajów Łowieckich Zbigniew Piśko, zaś członek tej Komisji

i myśliwy, a także nasz były uczeń Michał Bębenek zaprezentował najważniejsze sygnały i przywoływania myśliwskie.

 Nad malowniczym leśnym jeziorkiem dzieci spędziły kilka godzin na placu zabaw. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, jedni skakali na trampolinie, inni huśtali się na okrągłym hamaku, a jeszcze inni pokonywali tor przeszkód. Oprócz tego dzieci przywiozły ze sobą piłki i sprzęty do zabawy na świeżym powietrzu.

Prezes i Członkowie Koła Łowieckiego „ Bażant”, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Józef Rząsa, Przewodniczący Komisji Etyki i Zwyczajów Łowieckich Zbigniew Piśko zorganizowali dla dzieci quiz myśliwski.

Po tej przygodzie czekał nas poczęstunek. Po posiłku zostały uroczyście wręczone nagrody dla uczniów, którzy najlepiej wypadli w quizie, zaś pozostali dostali drobne upominki.

          


 

Szkolny Dzień Języków Obcych

18-go maja po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych przygotowany przez nauczycielki: p. Alicję Nowinowską, p. Elżbietę Kowalik, p. Małgorzatę Kolczak i p. Karolinę Koterbę. Podczas tej uroczystości chciałyśmy uświadomić wszystkim, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych. Po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej staje się to tym bardziej ważne. Już Johann Wolfgang von Goethe mówił: „Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”

            Uroczystość składała się z III części. I część to program artystyczny „Warto uczyć się języków obcych” przygotowany przez uczniów klasy VI i V. W tej części usłyszeliśmy również piosenki w języku niemieckim, angielskim oraz rosyjskim. Piosenkę w języku niemieckim wykonała Sandra Trojnar z klasy IB, która zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie piosenki niemieckojęzycznej dla klas I- III. Piosenki w języku angielskim zaśpiewali uczniowie klasy I c: Katarzyna Annolick, Faustyna Stępak, Róża Przeszłowska, Hubert Szajner oraz uczennica kl. IV b Aleksandra Wajda i uczennica klasy VI c Gabriela Kubrak. Piosenkę w języku rosyjskim przy akompaniamencie Pani Lidii Sztych wykonali uczniowie z klas IV-tych i V-tych, którzy uczęszczają na dodatkowe zajęcia. W tej części obejrzeliśmy również prezentację multimedialną na temat Wielkiej Brytanii.

W II części pan dyrektor Bogdan Sebzda wręczył nagrody zwycięzcom szkolnych konkursów językowych. W konkursie języka niemieckiego dla klas III „Deutsch ist einfach” wzięło udział 13 osób. I miejsce zajęła Maria Michalik, II miejsce Wiktoria Jankowska , III miejsce Martyna Szczepańska. W konkursie języka angielskiego dla klas III wzięło udział 20 uczniów. I miejsce zajęła Martyna Szczepańska, II miejsce Grzegorz Cichy , III miejsce Maria Michalik. W konkursie języka angielskiego dla klas IV wzięło udział 14 uczniów. I miejsce zajęła Aleksandra Jeńć, II miejsce Katarzyna Dziki, III miejsce zajęły Zuzanna Lepa, Aleksandra Kozłowska i Kamila Kąfera. Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!!!

W części III odbyły się quizy, podczas których dzieci mogły sprawdzić zarówno swoją znajomość języka obcego, jak i wiedzę o kulturze kraju, którego języka się uczą. Uczniowie chętnie zgłaszali się do odpowiedzi. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i drobnymi upominkami.

Mamy nadzieję, że nasza uroczystość uświadomiła wszystkim, że warto uczyć się języków obcych, ponieważ „bez znajomości języków obcych, czujemy się gorzej niż bez paszportu”.

 

  Nauczyciele języków obcych

            


Nie dajmy zgładzić prawdy

Maj to miesiąc ważnych dat w naszym polskim kalendarzu. Jedną z takich dat jest 8 maja - dzień w, którym zakończyła się jedna z najokrutniejszych wojen minionego tysiąclecia. Pomimo, że dla młodego pokolenia jest to już tylko odległa historia, w naszej szkole był ten dzień zaznaczony w kalendarzu szkolnych imprez. Z tej okazji odbyła się uroczystość, podczas której nasza młodzież spotkała się z uczestnikami i świadkami tamtych dni i mogła wysłuchać ich relacji na żywo. W sali gimnastycznej odbyła się akademia pt. „ Nie dajmy zgładzić prawdy”.

         Naszymi gośćmi byli: pani Burmistrz Miasta Przeworska Maria Dubrawska – Lichtarska, przewodniczący Rady Miasta pan Andrzej Rozpotyński, prezes Związku Kombatantów i BWP pan Julian Kamycki, porucznik Bronisława Bartnicka, major Bolesław Czajka, major Eugeniusz Kądziołka, przedstawiciele Związku Kombatantów i BWP, pan Tadeusz Gołdasz oraz przewodnicząca RR pani Agnieszka Lepa.

Uroczystości otworzył pan dyrektor Bogdan Sebzda, który przywitał przybyłych gości oraz powiedział parę słów o przypadającej 66 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Następnie głos zabrał prezes Julian Kamycki przedstawiający pokrótce fakty prowadzące do zakończenia 6 letniego terroru .

Kolejnym przemawiającym był pan major Bolesław Czajka, który w barwny sposób przedstawił swoje przeżycia z czasów wojny i opowiedział o akcjach partyzanckich oraz kilku bitwach, w których bezpośrednio brał udział. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VI a, VI c oraz ich młodszych kolegów z klasy V i IV.Grupa młodych artystów przybliżyła losy polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach kaźni zgotowanych nam przez Związek Radziecki. Nastrojowa muzyka w wykonaniu takich bardów jak Jacek Kaczmarski, Bułat Okudżawa czy Włodzimierz Wysocki stanowiła podkład oraz oprawę muzyczną dla wspaniale recytowanych wierszy i odczytywanych wspomnień. Nasi najmłodsi artyści Marcin, Aleksandra Wajda oraz  Katarzyna Dziki wykonali przepiękne i wzruszające pieśni patriotyczne i wojskowe.

 

              

 Beata Wajhajmer

 


Święto szkoły

        Dnia 29 kwietnia nasza szkoła obchodziła swoje święto. Ze względu na postać patrona Hugona Kołłątaja, święto to zbiega się z ważną dla naszego kraju datą uchwalenia Konstytucji 3 – go Maja. Przez to dzień ten jest szczególnie uroczysty i podniosły patriotycznie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8. 45. wymarszem spod szkoły pocztu sztandarowego i całej naszej szkolnej społeczności do Kościoła pod wezwaniem Św. Barbary. Tu odbyła się uroczysta msza.

Podczas homilii O. Dominik przypomniał jak dla młodego człowieka ważne są autorytety.

Po Mszy wszyscy udali się z powrotem do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia poświęcona Konstytucji 3 – go Maja. Na początku pan dyrektor Bogdan Sebzda przywitał wszystkich przybyłych gości i przypomniał uczniom życiorys naszego patrona. W naszej uroczystości wzięli udział : Wiceburmistrz Miasta Przeworska Dariusz Łapa, prezes miejscowego oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów pani Władysława Kula – Michno, prezes Związku Kombatantów i BWP pan Julian Kamycki oraz przewodnicząca RR pani Agnieszka Lepa.

        Akademię przygotowali uczniowie klasy I c oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Pomagali im w tym uczniowie klas starszych, którzy wystąpili w roli ekspertów historycznych i przybliżyli młodszym kolegom podstawowe idee Konstytucji 3- go Maja oraz sytuację polityczną naszego kraju w XVIII wieku.

Te historyczne dygresje ubarwiły wiersze, piosenki oraz taniec ludowy w wykonaniu najmłodszych.

 

              

 Beata Wajhajmer

 DZIEŃ ZIEMI

 

Dnia 15.04.2011 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Ziemi. Dzieci z klasy I a, II c, III b, III c oraz uczennica kl. IV a (opiekunowie pani Agata Jurkiewicz, pani Wiesława Zając, pani Elżbieta Kubaszek, pani Anna Rosół) przedstawiły program artystyczny pt. „ZIEMIA JEST JEDNA”. Uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki związane z tematyką ekologiczną. Przybliżyły one i uświadomiły wszystkim zagrożenia, które niesie za sobą zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Apel rozpoczęli uczniowie klasy „0”, dzieci zaśpiewały wiosenną piosenkę pt. „Biedronka”, która wzięła udział w I Powiatowym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej "KOLOROWY MIKROFON" (opiekun pani Alicja Biała). Po przedstawieniu wszyscy mali "aktorzy" zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

           

 

Agata JurkiewiczKarnawałowe show dla Nauczania Zintegrowanego

W deszczu kolorowych baniek i wystrzałowego konfetti dnia 24 lutego 2011 r. odbyła się wspaniała zabawa karnawałowa dla wszystkich uczniów nauczania zintegrowanego oraz uczniów klas „O”. Uczniowie, jak na karnawał przystało, byli pięknie poprzebierani w różnobarwne stroje i maski. Wodzireje – Czarodziejka i Czarny Kot, zapewnili dzieciom wspaniałą zabawę i wprowadzili je      w niezwykły świat fantazji. Przy czarach Czarodziejki i psikusach kotka Łapcia dzieci zostały wprowadzone w magiczny świat, wspólne piosenki, taniec, zabawy i konkursy. Aktorzy nawiązywali bardzo dobry kontakt z dziecięcą publicznością. Atrakcją dla dzieci były zagadki o tematyce bajkowej, a także gry i różnorodne zabawy z kolorowymi rekwizytami - bajkowy quiz – „Jaka to bajka?”, kapelusze, kolorowe chusteczki, chusty animacyjne, instrumenty, podwójne spodnie, itp. Dodatkową atrakcją był piękny śpiew Czarodziejki na „żywo” znanych i lubianych piosenek oraz wesoła dyskoteka z udziałem wszystkich wychowawców klas od O – III. Porywająca, gorąca  muzyka, piękne kostiumy i dekoracje, konkursy i zabawy z kolorowymi rekwizytami, ciekawe dialogi z uczniami i publicznością, to tylko niektóre atuty naszej karnawałowej zabawy.     

    

   Krystyna Dryś


ZAJĘCIA OTWARTE

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawić by uczniowie chętniej angażowali się w lekcje języka angielskiego? W czwartek 13 stycznia 2010r. w nowej pracowni językowej w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte „Happy Christmas”, które pod opieką p. Kolczak przygotowali uczniowie klas szóstych: Sylwia Mroszczyk, Gabrysia Kubrak, Ania Lechowicz, Natalia Kałamarz, Paulina Fołta, Ola Pilek, Klaudia Rupar, Mirek Kuźniar, Jakub Bogusz. Podczas zajęć zaprezentowano tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe Wielkiej Brytanii oraz innych państw, odbyły się konkursy i zabawy związane z tematem zajęć oraz wspólne śpiewanie kolęd w wersji karaoke. Całość uświetniły Ola Wajda , która zaśpiewała „Jest taki dzień…” , „Silent Night”, Kasia Dziki wykonując „Mistletoe and wine” , „Last Christmas” oraz Gabrysia Kubrak w piosence „Let it snow". 

Małgorzata Kolczak


 1 %


 

"Chodzenie z szopką po kolędzie"

21 grudnia 2010 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku odbyło się  przedstawienie kolędnicze wzorowane na tradycjach ludowych związanych z regionem przeworskim, w ramach projektu "Hej kolęda, kolęda".  Projekt ten współfinansowany jest ze środków programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacją Fundusz Lokalny w Leżajsku. Uczniowie z klas 4 a i 5 a pod opieką pani Agaty Jurkiewicz, pani Anny Rosół, pana Mariusza Siuśty przypomnieli jeden ze zwyczajów kolędniczych - chodzenie z szopką, w którym obok planu żywego występowały kukiełki.

Renata Łojko

      


 

  Czas Bożego Narodzenia to okres szczególnej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Przygotowując się do przyjęcia nowonarodzonego Jezusa otwieramy serca, aby mogły w nich zamieszkać zrozumienie dla drugiego człowieka, empatia i radość. Samorząd Uczniowski klas IV - VI postanowił ukierunkować tegoroczną działalność charytatywną na wsparcie działalności Fundacji Rzeszowskiego Hospicjum dla Dzieci.  Na zaproszenie do współpracy  w grudniowym przedsięwzięciu odpowiedziało wielu nauczycieli, którzy wspólnie z uczniami przygotowali pomysłowe ozdoby bożonarodzeniowe. Przy nastrojowej muzyce przez cztery dni odbywał się Świąteczny Kiermasz. Zakupów dokonywali nie tylko nauczyciele, pracownicy i uczniowie, często byli to rodzice odbierający swoje pociechy, a także osoby nie związane ze szkołą, którzy zachwyceni pomysłowością wykonanych prac sami postanowili nas odwiedzić. Sprzedający uczniowie obdarowywali kupujących gazetką Rzeszowskiego Hospicjum, dzięki której nasi kiermaszowi goście mogli się zapoznać z działalnością Fundacji i jej podstawowymi zadaniami. Tegoroczną Akcję Bożonarodzeniową Samorządu Uczniowskiego wsparły: p. Alicja Nowinowska, p. Małgorzata Rybak-Bilska, p. Elżbieta Kubaszek, p. Anna Filip, p. Krystyna Dryś, p. Anna Rosół, p. Małgorzata Balawender, p. Dorota Paszkowska, p. Renata Bondyra, p. Wiesława Zając p. Agata Jurkiewicz p. Agnieszka Hołysz. W tym roku po raz pierwszy  swoimi wytworami nasz Kiermasz wsparły p. Agnieszka Bartnik ,p. Katarzyna Siuśta i p. Alicja Biały. Wszystkim nauczycielom i uczniom pragniemy serdecznie podziękować za zaangażowanie i wsparcie.

            

 Joanna Szular


Zarząd Spółki B&P Engineering Sp. z o.o. spółka komandytowa zaprosił Uczniów klasy Ib wraz z opiekunami do siedziby Firmy przy ul. Lubomirskich. Dzieci zwiedziły zakład. Okazuje się, że urządzenia do produkcji, przetwórstwa soków, przecierów, czekolady mogą bardzo zafascynować małe dzieci. Potem był pyszny poczęstunek i konkurs plastyczny. Dzieci wykonały prace nt. „Firma i Święta Bożego Narodzenia”. Hale produkcyjne zostały przez dzieci przyozdobione elementami świątecznymi: pojawiły się tam Mikołaje, choinki, prezenty, gwiazdeczki. Prace dzieci zostały wykorzystane do wydruku kartek świątecznych Firmy. Miłym podsumowaniem wycieczki były upominki, które otrzymały dzieci. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Panu Peterowi Bauerowi – właścicielowi Firmy oraz serdeczne przyjęcie przez Panią Magdalenę Bauer i wszystkich Pracowników Firmy.

               


Spotkanie z Mikołajem

2 grudnia 2010 r. odbyło się w naszej szkole Spotkanie z Mikołajem dla uczniów klas 0-3, które przygotowali dla nas uczniowie SP nr 1 w Przeworsku. W przedstawieniu pt. „Grudniowy gość” wystąpiły dzieci z koła teatralnego „Bajanie” (op. Bożena Sebzda), uczniowie klasy 2 a (op. Renata Bury) oraz dzieci z koła tanecznego klas młodszych (op. Katarzyna Wojdyło) w wesołym mikołajkowym tańcu. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci zostały obdarowane przez Świętego Mikołaja prezentami.

        

 


 

Dzień Niepełnosprawnych

 

3 grudnia 1992 r. został ustanowiony Dniem Niepełnosprawnych. Jest to dzień, w którym szczególnie mamy sobie uzmysłowić, że obok nas żyją miliony ludzi, dla których los okazał się mniej łaskawy i które potrzebują naszej pomocy.

W Polsce żyje ponad 6 milionów osób niepełnosprawnych. Stanowi to niemało, bo 15% ogółu naszego społeczeństwa. Proste sprawy takie jak wejście do sklepu , mieszkania w bloku dla niepełnosprawnego jest czasem rzeczą nierozwiązywalną. U nas niepełnosprawność zwykło się postrzegać jako problem medyczny, związany z pomocą społeczną i działalnością charytatywną. Zwiększa to poczucie wyizolowania, a wręcz uprzedmiotowienia niepełnosprawnych. Teoretycznie osoby niepełnosprawne mają te same prawa obywatelskie jak wszyscy, jednak w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej. Nie zawsze osoby niepełnosprawne traktowane są na równi z pełnosprawnymi.

Niepełnosprawność jest jednym z ważniejszych problemów współczesnego świata. Wynika to z powszechności i rozmiaru tego zjawiska. Z niepełnosprawnością fizyczną wiąże się ponadto zazwyczaj tzw. niepełnosprawność społeczna, czyli niemożność pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.

W naszej szkole już kolejny raz odbył się Dzień Niepełnosprawnych. Święto to  na trwałe zagościło w kalendarium imprez szkolnych . Wiąże się to z faktem, że w naszej szkole od ponad szesnastu lat istnieją klasy dla dzieci z obniżonymi potrzebami edukacyjnymi. W bieżącym roku nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno Wychowawczym im. Krystyny Rajtar w Jarosławiu. Ośrodek ten łączy w sobie zadania oświatowe oraz intensywne postępowanie w zakresie opieki zdrowotnej. Prowadzi szeroki zakres działań edukacyjnych, rehabilitacyjnych, terapeutycznych oraz całościową opiekę lekarską i pielęgniarską. Adresatami oddziaływań edukacyjnych i rewalidacyjnych prowadzonych w Ośrodku są dzieci i młodzież z głębokim stopniem upośledzenia umysłowego, upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym lub umiarkowanym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami w wieku od 3 do 25 lat. W Ośrodku dla każdego wychowanka opracowywana jest diagnoza. W oparciu o nią przygotowywany i realizowany jest wieloprofilowy, kompleksowy oraz skoordynowany program. W ramach tego programu istnieje grupa teatralna Kaladium. Istnieje ona od 2003 roku. Członkami grupy są wychowankowie. rodzice i pracownicy Ośrodka. W ramach działania grupy przygotowywane i przedstawiane są musicale, bajki. Dotychczas grupa wystąpiła m. In. w przedstawieniach „ Mały Książę”, „Szewczyk Dratewka”, „ Królewna Śnieżka”.

 Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego rysu problemu niepełnosprawności w Polsce, następnie nasi zaproszeni goście przedstawili musical pt. „ Inna historia Romea i Julii”. Uczniowie oraz nauczyciele byli pod dużym wrażeniem mogąc oglądać swoich niepełnosprawnych rówieśników we wzruszającym i doskonale przygotowanym przedstawieniu. Na sali panowała pełna skupienia cisza przerywana od czasu do czasu gromkimi brawami. Po przedstawieniu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli gościom stroiki świąteczne i własnoręcznie upieczone oraz ozdobione pierniczki. Prezenty bardzo się podobały. Pomysłowe stroiki na brzozowych deseczkach zostały wykonane tak profesjonalnie, że mogły stać się atrakcją każdego świątecznego kiermaszu. Zaś pierniczki nie tylko wyglądały , ale też pachniały niezwykle kusząco i apetycznie. Kucharki przygotowały bardzo smaczny obiad, na który zaprosiliśmy naszych gości, a w sali korekcyjnej na aktorów i ich opiekunów czekał słodki poczęstunek. Naszym gościom bardzo się u nas podobało, zaprosili nas do siebie do Ośrodka. Myślimy że ta współpraca zaowocuje ciekawymi i niezapomnianymi wydarzeniami oraz, że wzbogaci naszych uczniów i wychowanków o wiele ciekawych doświadczeń. Już jedno takie doświadczenie stało się ich udziałem. Mogli bowiem na własne oczy ujrzeć jak osoby niepełnosprawne z olbrzymimi trudnościami w poruszaniu się, porozumiewaniu, funkcjonowaniem w codziennym życiu na scenie przemieniają się i potrafią nas zadziwić wspaniałym tańcem oraz grą. Widziałam w oczach dzieci niekłamany podziw dla wysiłków ich kolegów, a nawet niedowierzanie, że tak wiele byli w stanie osiągnąć. Wydaje się, że taki pomysł uczczenia Dnia Niepełnosprawnych jest nie tylko pustym gestem czy pompatyczną akademią ale niezwykle cennym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów i nauczy ich właściwego traktowania i postrzegania osób niepełnosprawnych .

Na zakończenie chciałam serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przygotowanie tego święta. Paniom Joannie Szular i Dorocie Czarny – Konieczny za poświęcenie swego czasu na wykonanie i przygotowanie podarunków, panu Sławomirowi Fludzie za czuwanie nad stroną techniczną nagłośnienia, woźnym za przygotowanie sali gimnastycznej, pani Małgorzacie Balawender za zorganizowanie obiadu na świetlicy szkolnej, kucharkom za niezwykle smaczny obiad oraz Zarządowi Stowarzyszenia Sympatyków SP 2 za ufundowanie poczęstunku.

 

           

Beata Wajhajmer


    W dniu 22.11.2010 r. na zaproszenie Opiekunek Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI Naszą Szkołę odwiedził ks. Czesław Matuła. Prelegent pełni funkcję kapelana Fundacji Rzeszowskiego Hospicjum dla Dzieci. Podczas trzech prelekcji połączonych z filmem ks. Czesław przedstawił cele działalności Fundacji oraz jej podopiecznych. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Hospicjum to też życie”- wniosło w świadomość naszej społeczności odpowiedzi na trudne pytania dotyczące chorób nieuleczalnych, sposobów pomocy i wsparcia dla potrzebujących. Szczególnie ważną kwestią był temat wolontariatu, który jest prowadzony przez Fundację Hospicjum w dwojaki sposób:  medyczny i akcyjny. Wolontariat medyczny polega na pomocy udzielanej choremu w jego domu /po odpowiednim przeszkoleniu/ stworzony z myślą o ludziach dorosłych. Drugą formą wolontariatu jest wolontariat akcyjny- przeznaczony dla ludzi w różnym wieku, polegający na pomocy w biurze, organizowaniu akcji hospicyjnych i promocyjnych hospicjum. Dzięki tej formie wolontariatu, także nasza społeczność będzie mogła zainicjować wsparcie działalności Fundacji, poprzez pozyskiwanie środków finansowych podczas tegorocznego Kiermaszu Bożonarodzeniowego organizowanego tuż przed Świętami. Wyrażamy serdecznie podziękowania dla ks. Czesława Matuły za poświęcony czas z nadzieją, że przyczyni się on ku uwrażliwieniu serc naszej społeczności na potrzeby innych.

  

pracownicy Hospicjum na urodzinach u podopiecznego - mieszkańca Przeworska / logo Hospicjum 


 Dorota Konieczny, Joanna Szular

 


„Jeszcze Polska nie zginęła…” akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

            Data 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną niepodległość, którą utraciła w wyniku zaborów. Z tej okazji 10 listopada 2010 r. w naszej w szkole odbyła się uroczysta akademia pt. „Jeszcze Polska nie zginęła…”, którą przygotowali uczniowie klas IV-VI pod opieką nauczycieli: Doroty Chmury, Małgorzaty Kolczak, Renaty Łojko, Karoliny Koterby, Barbary Curzytek oraz Mariusza Siuśty. Podczas akademii młodzi aktorzy przedstawili najważniejsze momenty w dziejach narodu polskiego, potęgę państwa oraz jego upadek w XVIII wieku. Uczniowie ukazali trudną drogę do odzyskania niepodległości w 1918 r. W programie zaprezentowano utwory wielkich Polaków m.in.: Wisławy Szymborskiej, Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej, Artura Oppmana. Całość uświetnił występ zespołów: tanecznego i wokalnego. Oprawę muzyczną stanowiły utwory Fryderyka Chopina, znane pieśni legionowe z okresu I wojny światowej: „Wojenko, wojenko”, „Hymn I Brygady”, „Pierwsza Kadrowa”, „Rozkwitają pąki białych róż” oraz współczesne pieśni patriotyczne: „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Ziemio rodzinna, ziemio ojczysta”. Akademia była ciekawą lekcją historii, rozbudziła poczucie dumy i tożsamości narodowej, wyrażała szacunek i uznanie dla wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

                                                                                                                                                                              Dorota Chmura, Renata Łojko

             

 


 

KURS METODYCZNO – JĘZYKOWY W ANGLII

                W dniach 11-22 października 2010 r. p. Elżbieta Kowalik uczestniczyła w kursie metodyczno – językowym z języka angielskiego w Brighton, w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius – Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej. Celem programu jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej, poprzez dofinansowanie udziału w szkoleniach za granicą. Dofinansowanie to pokryło wydatki związane z kosztami podróży, szkolenia, utrzymania oraz opłatę za pobyt w domu rodziny angielskiej. Kurs składał się z zajęć o wymiarze 30 godzin tygodniowo i obejmował rozwijanie umiejętności językowych, seminaria metodyczne, wizytę w lokalnej szkole podstawowej oraz wykonanie projektu  z wykorzystaniem wiedzy zdobytej na kursie. Wzięło w nim udział 13 osób. Były to Polki, Niemki i Węgierka. Zajęcia trwały od 9:00 do 15:00. Prowadzone były przez rodowitych Anglików. Po południu szkoła językowa,  w której odbywał się kurs organizowała różnorodne zajęcia np. oglądanie angielskich filmów, zwiedzanie atrakcyjnych miejsc w Brighton i okolicach, spotkania z ciekawymi ludźmi. W sobotę i niedzielę dla chętnych odbyły się dłuższe wycieczki do Oxfordu i Londynu. Nieocenionym doświadczeniem było zakwaterowanie u rodziny angielskiej, jako dodatkowa forma kontaktu z żywym językiem w codziennych sytuacjach.  Były to bardzo pracowite i ciekawe dwa tygodnie, łączące pracę nad warsztatem metodycznym  z doskonaleniem kompetencji językowych. Zdobyta na szkoleniu wiedza będzie systematycznie wykorzystywana w trakcie lekcji i zajęć pozalekcyjnych, co przyczyni się do podniesienia jakości pracy naszej szkoły.

                                   
                                    

 

E. Kowalik


 

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA

28 października 2010 r. zgodnie w wieloletnią tradycją odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie dzieci klas pierwszych na uczniów. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Przeworska mgr inż. Janusz Magoń, Przewodnicząca Rady Miasta Maria Dubrawska-Lichtarska, rodzice, dyrekcja, nauczyciele i społeczność uczniowska naszej szkoły.

Aby otrzymać zaszczytny tytuł ucznia, Pierwszaki złożyły swój pierwszy poważny egzamin. Z wiedzy na temat ojczystego kraju, ruchu drogowego oraz życia szkolnego zostały przepytane przez trzy bajkowe postacie: Kota w Butach, Czerwonego Kapturka i Pipi – bohaterkę książek Astryd Lindgren. Po pomyślnie zdanym egzaminie nastąpił moment ślubowania, a następnie – akt pasowania na ucznia, którego dokonał ogromnym ołówkiem Dyrektor Szkoły Pan Bogdan Sebzda. Pamiątkowe dyplomy wręczył uczniom Burmistrz Miasta Pan Janusz Magoń, a Przewodnicząca Rady Miasta Pani Maria Dubrawska-Lichtarska wraz z wicedyrektorem szkoły Panem Piotrem Wajdą założyła pierwszoklasistom mundurki szkolne.

Ostatnią część uroczystości umiliły serdeczne życzenia składane pasowanym – bohaterom tego dnia. Gorące słowa skierowali do dzieci zaproszeni goście, dyrektor szkoły oraz rodzice. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas I – III wręczyli swoim młodszym kolegom upominki – własnoręcznie wykonane zakładki do książek. W szkole pozostanie także pamiątka tejże uroczystości - kwiaty, podarowane przez Rodziców. Będą one upiększały korytarz szkolny. Na zakończenie odbyła się sesja fotograficzna, po której dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek, przygotowany dla nich przez rodziców. Uroczystość Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej przygotowały: pani Agnieszka Hołysz, pani Agata Jurkiewicz, pani Małgorzata Kądziołka, pani Dorota Paszkowska.

           

         

                       

Agata Jurkiewicz


 

Możemy być dumni …

 „ Umysł nie jest naczyniem, które należy napełnić, lecz ogniem, który trzeba rozniecić.” 

               27 października Burmistrz Miasta Przeworska Janusz Magoń zaprosił uczniów wraz z rodzicami  i rodzinami oraz dyrektorów szkół na uroczystość wręczenia stypendiów za wybitne osiągnięcia oraz wysokie wyniki w nauce.

Z naszej szkoły stypendia otrzymali:

za wybitne osiągnięcia: Wywrót Anna, Niemiec Aleksandra, Cieleń Karolina, Giżewska Kamila, Bożek Radosław, Błaszczyk Maciej, Pinowski Jakub, Rut Marlena, Szular Aleksandra,

 za wysokie wyniki w nauce: Kuźniar Mirosław, Mroszczyk Sylwia, Bogusz Jakub, Kania Kamil, Cichoń Damian, Hnatkowska Olga, Mrugała Katarzyna, Wywrót Sylwia, Filip Jakub, Walewicz Paula. 

Wyróżnieni uczniowie osiągali wysokie wyniki w nauce, brali udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, mieli wybitne osiągnięcia w sporcie.  Własną, ciężką  pracą , wytrwałością, a niekiedy wyrzeczeniami wygodnego, beztroskiego dzieciństwa, rezygnacji z wolnego czasu,  mogli  wybić się ponad przeciętność, pokazać na co ich stać.  Wspierali ich w tym dążeniu do jak najlepszych wyników rodzice i nauczyciele. Ci pierwsi zapewniając im jak najlepsze warunki życia i rozwoju,  kształtując ich poglądy, system wartości, ci drudzy przewodnicząc w dążeniu do zdobywania wiedzy, ukierunkowując zainteresowania i rozwijając talenty.

                Nasza szkoła pomimo, że nie należy do największych placówek, liczy bowiem tylko 425 uczniów, działa prężnie i ma wysokie osiągnięcia zarówno w nauce jak i sporcie. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrej kadrze nauczycielskiej, ich zaangażowaniu w pracę i  autentycznemu zainteresowaniu rozwojem  i wychowaniem każdego ucznia. Dzięki dążeniu wszystkich pracowników szkoły do stałego wzbogacania i  rozwoju placówki oraz jej bazy materialno – dydaktycznej możemy z roku na rok odnotowywać coraz lepsze wyniki i sukcesy. Nasza szkoła zapewnia każdemu dziecku bezpieczeństwo, przyjazną atmosferę i jak najlepsze warunki wszechstronnego rozwoju już od najmłodszych lat. Dobre i rozważne  zarządzanie  sprawia, że co roku podejmowane są rozmaite inwestycje i prace mające na celu jak najlepsze wyposażenie placówki oraz jej przystosowanie do wymagań współczesnej edukacji i wychowania. Bardzo duży wkład w rozwój szkoły, polepszenie jej warunków lokalowych wniosły władze Samorządowe z Burmistrzem na czele oraz działające przy szkole Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Kołłątaja. 

 

                                                                                                                        Beata Wajhajmer


 

Święto Białej Laski

               27 października w restauracji Terapia odbyło się już po raz kolejny święto Białej Laski. Uroczystość ta jest organizowana corocznie w naszym mieście poprzez Związek Niewidomych oraz Urząd Miasta. W tegorocznych obchodach wzięli udział członkowie Związku, przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów, zaproszeni goście i władze miasta.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski obchodzony jest na całym świecie. Biała laska stała się nie tylko narzędziem pomocnym przy samodzielnym poruszaniu się w przestrzeni, lecz również symbolem osób z uszkodzonym wzrokiem. Dzień ten został przyjęty jako Międzynarodowy Dzień Białej Laski przez Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Niewidomych  w Colombo na Cejlonie w 1969 r. Po raz pierwszy dzień ten był obchodzony 15 października w 1970 r. W 1992 r. Światowa Unia Niewidomych podjęła uchwałę, aby zwrócić się do Organizacji Narodów Zjednoczonych, by dzień ten obchodzić jako Dzień Białej Laski Narodów Zjednoczonych, lecz jak dotychczas sprawa ta nie została pozytywnie załatwiona. Na IV Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Unii Niewidomych, które odbyło się w Ustroniu Górskim w Polsce, podjęto uchwałę, aby wszystkie organizacje członkowskie, wśród których jest także Polski Związek Niewidomych, starały się uzyskać oficjalne poparcie swoich rządów dla uznania i obchodzenia Międzynarodowego Dnia Białej Laski.
Obecnie Międzynarodowy Dzień Białej Laski obchodzony jest przez wiele krajów na całym świecie.Chodzi w nim o przypomnienie społeczeństwu o potrzebach ludzi dotkniętych utratą wzroku oraz wzbudzenie refleksji, jak można pomóc niewidomym i słabowidzącym w przezwyciężaniu szeregu barier, na które napotykają.
Liczbę niewidomych w Polsce szacuje się na 100 tysięcy. Działający w kraju Polski Związek Niewidomych zrzesza ok. 70 tysięcy osób.Obchody Dnia Białej Laski  uświetniły występy młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku.Otwarcia uroczystości dokonał  prezes przeworskiego Związku Niewidomych pan Adam Skwarczyński. Następnie głos zabrał starosta Zbigniew Kiszka, który podziękował za zaproszenie na kolejne obchody Dnia Białej Laski oraz owocną współpracę. Głos zabrał również wicestarosta Marek Frączek, który wręczył panu Adamowi Skwarczyńskiemu okolicznościowy grawer. Burmistrz miasta Przeworska Janusz Magoń powiedział, że jest mu niezmiernie miło, że może być na tym spotkaniu oraz, ze współpraca ze Związkiem Niewidomych układa się bardzo dobrze. Wspomniał, że w budynku ratusza są udostępnione bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz potrzebujących. Życzenia zdrowiai powodzenia złożyła pani prezes Związku Emerytów i Rencistów pani Władysława Kula – Michno.

Po tej części oficjalnej młodzież SP 2 zaprezentowała program artystyczny pod tytułem „ Uczynił Bóg Człowieka”. W programie wzięli udział uczniowie klasy VI b, V c oraz VI klasy specjalnej. Uczniowie ci zaprezentowali wiersze i twórczość osób niepełnosprawnych. Podkład muzyczny stanowiły utwory Piotra Rubika.

Uczennica  Aleksandra Wajda  zaprezentowała przepiękną piosenkę Ewy Farny pt. „ L . A. L . K. A.”, natomiast  Katarzyna Dziki  zaśpiewała piosenke z „ Króla Lwa”  - „ Miłość rośnie wokół nas”. Zespół taneczny pod opieką pani Barbary Curzytek wykonał ognisty taniec cygański. Występ bardzo się podobał i wywołał duży aplauz wśród gości. Scenariusz oraz oprawę muzyczną przygotowała pani Beata Wajhajmer.  W przygotowaniu uczniów pomagały panie Joanna Szular oraz Justyna Flis. Nad nagłośnieniem i  oprawą muzyczną czuwał pan Sławomir Fluda. 

       

 

 Beata Wajhajmer


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej –  święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Ustanowione 27 kwietnia 1972 na mocy ustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy - Karta Nauczyciela, obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Popularnie nadal zwane jest Dniem Nauczyciela. 

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z edukacją, jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla edukacji osób. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Także odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli przez kuratorów oświaty władze samorządowe oraz dyrektorów szkół wręczane są na uroczystościach organizowanych z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą uświetnili swą obecnością Burmistrz Miasta Przeworska Janusz Magoń, przewodnicząca RM Maria Lichtarska – Dubrawska, proboszcz parafii św. Barbary  ojciec gwardian Gerard Konieczek oraz prezes Rady Rodziców pani Agnieszka Lepa.
Święto szkolne otworzył  pan dyrektor Bogdan Sebzda, który złożył wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia. Następnie odczytał listę  nagrodzonych nauczycieli wysokimi odznaczeniami ministerialnymi oraz kuratoryjnymi.

Srebrny medal za wieloletnią służbę otrzymały: pani Krystyna Dryś, p. Anna Dołhun (nauczycielki nauczania zintegrowanego), p. Maria Pasterska (bibliotekarka),  p. Beata Wajhajmer (pedagog specjalny). Medal brązowy za wieloletnią służbę otrzymała pani Alicja Nowinowska (nauczyciel języka angielskiego). Medale Komisji  Edukacji Narodowej otrzymali: p. Bogdan Sebzda (dyrektor szkoły), p. Lucyna Puć (nauczyciel informatyki i matematyki), p. Barbara Curzytek (nauczyciel wychowania fizycznego), p. Elżbieta Kubaszek (nauczyciel nauczania zintegrowanego), p. Małgorzata Kolczak (nauczyciel języka angielskiego) oraz pani  Beata Wajhajmer (pedagog specjalny).

Nagrody dyrektora szkoły otrzymali następujący nauczyciele: pani Danuta Piekło, p. Marian Pieniążek, p. Barbara Curzytek, p. Sławomir Fluda (nauczyciele wychowania fizycznego), p. Agnieszka Hołysz (pedagog specjalny i prezes Stowarzyszenia Sympatyków SP nr 2), p. Dorota Paszkowska (nauczyciel nauczania zintegrowanego i wiceprezes SS SP nr 2), p. Justyna Flis (nauczyciel przyrody), p. Dorota Czarny – Konieczny (logopeda), p. Agata Jurkiewicz (nauczyciel nauczania zintegrowanego i skarbnik SS SP nr 2), p. Lucyna Puć oraz p. Małgorzata Balawender (kierownik świetlicy szkolnej).  Spośród  pracowników szkolnych administracji i obsługi wyróżnieni zostali: p. Wioleta Sobiegraj, p. Agnieszka Chara, p. Jolanta Kubicka, p. Marian Kapłon, p. Andrzej Jeńć oraz p. Marta Bukowa (magister  żywienia). 

 Burmistrz miasta Przeworska Janusz Magoń  złożył nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia z okazji ich święta, wręczył również w uznaniu za zasługi i bardzo dobrą współpracę nagrody  burmistrza. Nagrody otrzymali - p. Bogdan  Sebzda  oraz p. Piotr  Wajda.  Pan Piotr Wajda otrzymał również nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wystąpieniach nawiązywali do wielkiego trudu i  odpowiedzialności  za wykształcenie i wychowanie młodzieży w poczuciu patriotyzmu, poszanowania wartości i tradycji.

Po części oficjalnej odbyła się akademia okolicznościowa przygotowana przez panią Joannę Szular przy współpracy pani Doroty Czarny – Konieczny oraz pani Krystyny Dryś. Uczniowie klas III a i klas VI przygotowali bardzo ciekawy i zabawny program słowno – muzyczny mówiący o realiach współczesnego szkolnictwa. Uczennica Aleksandra Wajda wykonała piosenkę na melodię słynnego przeboju Krzysztofa Krawczyka „Mój Przyjacielu” adresowaną do pana burmistrza. Zespół taneczny  pod opieką pani Barbary Curzytek uraczył widzów gorącym tańcem w rytmie cygańskim.  Oprawą muzyczną oraz stroną techniczną akademii  zajęli się pan Mariusz Siuśta i p. Sławomir Fluda. Występ bardzo się podobał i na pewno pozostanie na długo w naszych sercach.    

   

Beata Wajhajmer


 

Wycieczka klas 5 a i 5 c do Zakopanego

Mimo kapryśnej, jesiennej pogody w dniach 29-30 września uczniowie klas 5a i 5c wraz w opiekunami udali się do Zakopanego.
Pierwszego dnia, po drodze do celu, wycieczka zatrzymała się w miejscowości Jaworki niedaleko Szczawnicy. Tutaj dzieci mogły zwiedzić rezerwat przyrody „Wąwóz Homole” należący do pasma Małych Pienin. Wędrując wzdłuż potoku Kamionka wszyscy podziwiali krajobraz górskiego wąwozu. Opuszczając rezerwat wycieczka dotarła do Dubantowskiej Dolinki gdzie uczestnicy mogli zobaczyć płaskie skały, tzw. Kamienne Księgi.
Według legendy zapisane są w nich wszystkie ludzkie losy. Jest to zaszyfrowane pismo, którego nikt dotąd nie był w stanie odczytać. Legenda głosi, że udało się to dopiero pewnemu staremu popowi z Wielkiego Lipnika na Słowacji, ale Pan Bóg nie chcąc, by ludzie poznali koleje swojego przyszłego życia, odebrał mu mowę.
Zmierzając dalej wycieczka zatrzymała się na zaporze wodnej na Dunajcu. Podziwiając przepiękny krajobraz Czorsztyńskiego jeziora, co odważniejsi uczniowie starali się dostrzec przemykającą zjawę Białej Damy straszącej w nidzickim zamku.
Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie cmentarza „Na Pęksowym Brzysku”, miejsca pochówku sławnych pisarzy, artystów, sportowców i taterników. Wśród wielu osób związanych z Zakopanem leżą tu między innymi: Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Władysław Orkan.
Następnie dzieci biorące udział w wycieczce mogły kupić pamiątki i upominki dla siebie i swoich bliskich na zakopiańskich Krupówkach.
Wielką atrakcją tego dnia było zwiedzanie „Domu do góry nogami”, który swoim odwróconym wnętrzem u niejednego uczestnika powodował problem z utrzymaniem równowagi.
Po pełnym dniu wrażeń wszyscy udali się na nocleg do miejscowości Majerczykówka w gminie Poronin.
Drugi dzień rozpoczął się od wędrówki Doliną Kościeliską należącą do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Celem było podziwianie górskiego krajobrazu, który przywitał uczestników ośnieżonymi szczytami Tatr oraz zwiedzanie Jaskini Mroźnej. W jaskini uczestnicy mogli podziwiać fantastyczne nacieki i inne formy krasowe.
Po obiedzie dzieci udały się do Parku Wodnego w Zakopanem. Wśród licznych atrakcji tego kompleksu największą uwagą cieszyły się liczne zjeżdżalnie.
Około 21:00 wypoczęci, uśmiechnięci i pełni nowych wrażeń uczestnicy dotarli do Przeworska.

           

mgr Justyna Flis


Dni otwarte w SP 2

W Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku dnia 1 października odbyły się dni otwarte. W tym dniu o godzinie piętnastej zostały otwarte szeroko podwoje naszej szkoły dla przyszłych uczniów oraz ich rodziców, aby mogli zobaczyć jakie warunki rozwoju i kształcenia oferuje niniejsza placówka. Dla gości nauczyciele oraz uczniowie przygotowali mnóstwo atrakcji: zwiedzanie szkoły, zajęcia plastyczne, artystyczne malowanie twarzy, przedstawienie „ Czerwony Kapturek”. Uczniowie przedstawili też ciekawy taniec cygański w przepięknych strojach oraz popisy solistów. W pracowni przyrodniczej zostało zorganizowane Mini – ZOO. Tutaj można było pooglądać ciekawe pomoce, okazy przyrodnicze, wytwory pracy uczniów (zielniki) oraz naszych domowych pupili: pieski, koty, rybki, papużkę, chomika, a nawet węża zbożowego. Na korytarzu dzieciaki mogły pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego sprawdzić swoją sprawność ruchową na torze przeszkód.
Największym jednak wydarzeniem w tym dniu było uroczyste otwarcie i oddanie do użytku nowoczesnej pracowni językowej, która powstała dzięki wszystkim ludziom dobrej woli, a głównie rodzicom, którzy ofiarowali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku.
Uzyskane z tego tytułu pieniądze zostały przekazane przez Stowarzyszenie na utworzenie pracowni. Została ona wykonana w nowoczesnej technologii cyfrowej, co daje nieograniczone możliwości kreowania i kontroli zajęć lekcyjnych. W skład pracowni wchodzą: pulpit sterujący, komputer z ekranem dotykowym, słuchawki, projektor, tablica interaktywna. Możliwości jakie daje wykorzystanie pracowni w nauce języka obcego jest wiele, do najważniejszych należy zaliczyć wykorzystanie systemu OMNEO PC. Sterując jednostką centralną, nauczyciel posiada pełną kontrolę nad poczynaniami słuchaczy i przebiegiem lekcji. Wśród funkcji systemu znajdują się między innymi: odsłuch wykładu nauczyciela, konwersacja z nauczycielem, konwersacja z innym słuchaczem lub wybraną grupą z możliwością kontroli przez nauczyciela, powtarzanie zwrotów po lektorze lub nagraniu, kontrola własnej wymowy, możliwość nagrywania wypowiedzi uczniów itd. Wchodząca w skład pracowni tablica interaktywna oraz zakupione oprogramowanie do niej jest nowoczesną pomocą dydaktyczną. Dostępna równolegle z tradycyjnymi podręcznikami jest niezwykle ciekawym sposobem przekazywania wiedzy. Każdy materiał graficzny lub multimedialny nie jest tylko biernie odtwarzany przez prowadzącego, ale staje się częścią prezentacji, która powstaje podczas wykładu. Uczestnik prezentacji może pisać, notować, podkreślać i zaznaczać na dowolnej aplikacji, zdjęciu, grafice, filmie itd. Notatki mogą zostać zapisane w postaci filmu, strony internetowej, prezentacji Power Point lub pliku pdf. Warto także wspomnieć o możliwości korzystania z bogatego źródła różnego rodzaju ćwiczeń językowych jakim jest Internet. Nauczanie z wykorzystaniem pracowni będzie z pewnością efektywniejsze i bardziej atrakcyjne dla ucznia.
Otwarcia pracowni dokonali Burmistrz Miasta Przeworska Janusz Magoń, Dyrektor Szkoły Bogdan Sebzda, katecheta Jan Siuta, który również dokonał poświęcenia nowego miejsca nauki, wiceprezes Stowarzyszenia pani Dorota Paszkowska, Danuta Piekło oraz nauczyciele. Burmistrz Janusz Magoń po prezentacji możliwości kształcenia i nauczania w nowej pracowni przez panią Małgorzatę Kolczak powiedział, że powstanie tego typu sal klasowych prowadzi do efektywniejszego wykorzystania potencjału tkwiącego w uczniach oraz daje im szansę na równy start do najlepszych placówek oświatowych w naszym kraju i poza jego granicami. Zdobyte umiejętności językowe stanowią też dobrą bazę do osiągania sukcesów w przyszłym życiu osobistym i zawodowym uczniów. Cieszy także fakt, jak wiele można osiągnąć dzięki wspólnej inicjatywie i zaangażowaniu w sprawy zawodowe nauczycieli oraz efektywnej współpracy z rodzicami.

        

Beata Wajhajmer


„Podziel się Posiłkiem”

W dniach 24 i 25 września 2010 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku zaangażowała się w ogólnopolski program społeczny „Podziel się Posiłkiem”. Akcja została przeprowadzona w sklepie „Biedronka” przy ulicy Łańcuckiej 7 w Przeworsku. Dzięki hojności mieszkańców miasta i gminy Przeworsk udało się zebrać 418, 60 kg produktów żywnościowych. Inicjatorem i organizatorem zbiórki żywności jest Fundacja Banki Żywności. Partnerami akcji są Danone i Fundacja Polsat, patronami medialnymi RMF, Nowa Tina, telewizja Polsat. Zebrana żywność zostanie przeznaczona dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 pochodzących z rodzin o niskim statusie materialnym. Zbiórkę przeprowadzili wolontariusze – uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawców: Barbary Curzytek, Danuty Krupińskiej, Mariana Pieniążka oraz nauczycieli zespołu ds. profilaktyki i pomocy materialnej: Małgorzaty Mazery, Doroty Pomagiel, Doroty Chmury, Renaty Łojko, Małgorzaty Kądziołki, Wiesławy Zając, Marii Pasterskiej. Wolontariusze uczestniczący w zbiórce żywności w markecie „Biedronka” reprezentowali „Bank Żywności” w Rzeszowie. Na czas zbiórki otrzymali imienny identyfikator, będący wizytówką wobec personelu marketu oraz jego klientów. Koordynatorem akcji była przewodnicząca zespołu ds. profilaktyki i pomocy materialnej Małgorzata Mazera. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku wyraża gorące podziękowania kierownictwu i pracownikom „Biedronki” za pomoc w przeprowadzeniu akcji oraz wszystkim darczyńcom, którzy hojnie zaangażowali się w zbiórkę.

Dorota Chmura
Małgorzata Mazera
Renata Łojko


 

WAKACJE NAD MORZEM

Od 17 do 30 lipca 2010r. grupa uczniów naszej szkoły przebywała na koloni w pięknej miejscowości Wicie położonej nad samym morzem, nieopodal Darłówka. Pogoda była wymarzona, więc dużo czasu spędzaliśmy na plażowaniu i zażywaniu kąpieli morskich. Zwiedzaliśmy Zamek Książąt Pomorskich oraz latarnie morskie w Darłówku i w Jarosławcu. Byliśmy także w Baśniowym Lesie, gdzie spotkaliśmy niezwykłe stwory. Płynęliśmy galeonem Anicus po Morzu Bałtyckim. Dla nowicjuszy zorganizowaliśmy chrzest morski. Uczyliśmy się piosenek kolonijnych i braliśmy udział w turniejach sportowych. Dużą atrakcją okazał się pokaz mody kolonijnej, podczas którego byliśmy najlepiej ubraną grupą. Wieczorami spacerowaliśmy po plaży, podziwiając zachody słońca. Ach, cóż to były za wakacje!!!

        

Bogdan Sebzda


Wakacje z Olimpią

Uczniowski Klub Sportowy "OLIMPIA" w dniach 21.08 - 28.08.2010 r. zorganizował obóz turystyczno - wypoczynkowy w miejscowości Murzasichle k/ Zakopanego. Nasi podopieczni w czasie swego pobytu wędrowali tatrzańskimi szlakami turystycznymi na Rusinową Polanę, Butorowy Wierch i Gubałówkę, zdobyli Gęsią Szyjkę( 1489 m.n.p.m.). Podziwiali tatrzański krajobraz idąc doliną Chochołowską i Kościeliską byli także w Jaskini Mroźnej, wyjeżdżali wyciągiem narciarskim w Małym Cichym. Korzystali z atrakcji parku wodnego w Zakopanem. Wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.

        

 

Danuta Piekło


Rozpoczęcie roku szkolnego

Minęły wakacje i znów pierwszy września. Korytarze szkolne zapełniły się roześmianymi uczniami, mury znów ożyły gwarem dziecięcych głosów i dźwiękiem dzwonka. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku był to szczególny początek roku, gdyż zostało w tym dniu oddane do użytku nowoczesne boisko szkolne.
Obiekt ten składa się z boiska do piłki koszykowej, siatkowej, ręcznej, badminton, 60 metrowej bieżni oraz skoczni w dal. Pokryty jest nawierzchnią tartanową. Całość inwestycji została sfinansowana przez Urząd Miasta Przeworska.
Dzięki osobistemu zaangażowaniu Burmistrza Miasta Przeworska Janusza Magonia i jego zastępcy Leszka Kisiela obiekt ten miał szansę powstać i zostać oddany w nowym roku szkolnym 2010/2011.
Przetarg na wykonanie prac przy boisku wygrała Firma Miarka pana Zbigniewa Picha z Sieniawy.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Janusz Magoń, zastępca Burmistrza Leszek Kisiel, Przewodnicząca RM pani Maria Dubrawska – Lichtarska, pan Zbigniew Pich, Ojciec Gwardian Gerard Konieczek oraz dyrektor szkoły Bogdan Sebzda . Poświęcenia dokonał Ojciec Gwardian Gerard Konieczek.
Po uroczystym otwarciu boiska uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie nastąpiła uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. W uroczystości tej wzięli udział licznie zaproszeni goście m. in. Wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Augustyn Jędruchów, Przewodniczący Komisji Statutowej i Nazewnictwa p. Stefan Duliban, Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych RM Przeworska p. Andrzej Rozpotyński, prezes Zarządu Okręgowego Zw. Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Przemyślu pułkownik Henryk Burdon, prezes Przeworskiego Zarządu Koła Miejsko – Gminnego ZK RP i BWP p. Julian Kamycki z przedstawicielami Związku, prezes Przeworskiego Związku Emerytów i Rencistów p. Władysława Kula – Michno z przedstawicielami Związku, Komendant Hufca ZHP w Przeworsku p. Wojciech Młodnicki, radna Miasta Przeworska p. Elżbieta Tara.
Rozpoczęcie roku szkolnego uświetnił również poczet sztandarowy harcerzy pod opieką p. podharcmistrz Agnieszki Bernackiej.
W swoim wystąpieniu Burmistrz Janusz Magoń podkreślił, że duży wkład w powstanie boiska szkolnego mieli radni i pani przewodnicząca RM. Przypomniał, że bardzo dobrze układa się współpraca z dyrekcją szkoły, nawiązał do wcześniej już zrealizowanych inwestycji na jej terenie. Następnie złożył życzenia pomyślności w nowym roku szkolnym uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły.
Wizytator Augustyn Jędruchów odczytał list Podkarpackiego Kuratora Oświaty, a następnie w swoim imieniu wyraził aprobatę dla działań Dyrekcji Szkoły oraz Urzędu Miasta, podkreślił znaczenie sportu w rozwoju młodego człowieka oraz życzył licznych sukcesów sportowych uczniom i tego, aby stali się w przyszłości chlubą reprezentacji Polski w piłce nożnej na miarę Deyny, Szarmacha czy Laty.
W trakcie uroczystości miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie, jakim było odznaczenie sztandaru naszej szkoły Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym – Zwycięzcom nadanym przez Przewodniczącego Odznaki Zarządu ZK RP i BWP komandora Henryka Kalinowskiego oraz pułkownika inż. Henryka Strzeleckiego Zarządu Głównego ZK RP i BWP. Jest to pierwsze tak zaszczytne odznaczenie na terenie Podkarpacia. Oprócz tego Odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP zostali odznaczeni prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku p. Józefa Kozłowska, zastępca Burmistrza Miasta Przeworska Leszek Kisiel, oraz Komendant Hufca ZHP p. Wojciech Młodnicki. Pułkownik Henryk Burdon wręczył również zaszczytne odznaczenie - Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP panu Marianowi Głąbowi oraz Mieczysławowi Silbertowi.
Po tych podniosłych uroczystościach delegacje uczniów z poszczególnych klas z wychowawcami, dyrekcją szkoły oraz zaproszonymi gośćmi udali się pod Pomnik Milenijny w celu złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy dla uczczenia 71 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Tym to patriotycznym akcentem zakończyliśmy naszą uroczystość szkolną. Myślę, że te nowe doświadczenia na długo zapadną w pamięci naszych wychowanków, a nowo oddany obiekt sportowy sprawi im dużo radości i przyczyni się do podniesienia naszych sukcesów sportowych.

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates download top famous people Valid XHTML and CSS.