ROK SZKOLNY 2011/2012 PDF Drukuj Email

 

„Dwójka” bawi się

                 W naszej szkole tradycyjnie już czerwiec jest miesiącem wspólnej zabawy społeczności szkolnej i miejskiej. Nasze pikniki słyną z tego, że są niepowtarzalne, precyzyjnie przygotowane i profesjonalnie prowadzone. Zwykle dochód z nich przeznaczany jest na jakiś szczytny cel: chore, niepełnosprawne dzieci, klęski żywiołowe, bądź pomoc w szczególnych przypadkach. To co dajemy ze szczerego serca, z potrzeby ducha wraca do nas w dwójnasób.

                W bieżącym roku szkolnym piknik rodzinny odbył się 17 czerwca w „ Zielonej Dolinie” dzięki uprzejmości i gościnności ojca Gwardiana Marcelego Gęśli. Dochód uzyskany z imprezy został w połowie przekazany na rehabilitację ojca Marka Krupy z zakonu Franciszkanów, który wiele lat pracował w trudnych warunkach na misji.

Druga połowa pieniędzy została przekazana na cele statutowe szkoły.

Pogoda dopisała nam wyśmienicie, dzięki czemu było mnóstwo gości. Całe rodziny z dziećmi, dziadkami i znajomymi przychodziły wspólnie pobawić się i spędzić miło to piękne niedzielne popołudnie.

                Imprezę otworzył pan dyrektor Bogdan Sebzda, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych, następnie głos i prowadzenie oddał naszej doświadczonej już prezenterce pani Joannie Szular. Wszystko bacznie obserwowała i dokumentowała pani Beata Wajhajmer. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od zabawy ruchowej „ Bóg jest tu”, aby podkreślić fakt, że bawimy się w niedzielę, na placu klasztornym i dziękując za wspaniałą pogodę oraz atmosferę. Następnie odbył się pokaz umiejętności i zdolności naszych uczniów.

Pokaz otworzyły uczennice klas V a i V b tworzące zespół taneczny „Przeworskie nutki” prowadzony przez panią Barbarę Curzytek. Odtańczyły one malowniczego i żywiołowego oberka w przepięknych strojach ludowych.

Następnie oddział przedszkolny dziewięciogodzinny pod opieką pani Urszuli Łaniusz oraz pięciogodzinny pod opieką pani Agnieszki Bartnik zaprezentował program poświęcony „ Mamusiom i Tatusiom”.

Laureat Finału IV Prezentacji Tanecznych SOLO DANCE Maksymilian Kowalik uczeń klasy I c zatańczył niezwykle pomysłowy i dynamiczny układ. Maluchy z zerówki pięciogodzinnej zaprezentowały dwa ciekawe układy taneczne: taniec z pomponami do piosenki „ Asereje” oraz „ Kaczy taniec”. Był też kabaret niemieckojęzyczny, który przedstawił ciekawą inscenizację w oparciu o bajkę „ Królewna Śnieżka”. Przedstawili ją uczniowie klas czwartych pod opieką pani Karoliny Koterby.

Soliści: Aleksandra Wajda, Zuzanna Suszyło, Marcin Wajda, Katarzyna Dziki, Katarzyna Pieniążek zachwycili przepięknym wykonaniem znanych przebojów polskich oraz światowych.

Wystąpiła również grupa teatralna z klasy III b prowadzona przez panią Annę Filip, która zaprezentowała przedstawienie powstałe na podstawie wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. „ Pierwszy”. Teatrzyk ten osiągnął znaczące sukcesy: nominację w rejonowym i trzecie miejsce w finale wojewódzkim recytatorskiego konkursu

„ Literatura i dzieci… Trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam” oraz główną nagrodę w finale regionalnym IX Przeglądu Scenicznej Twórczości Dziecięcej – Szkolne Prezentacje Artystyczne”.

Odbyła się również aukcja prac naszych uczniów z klas masowych i specjalnych oraz drobnych cacek rękodzieła wykonanych przez panią Annę Rosół. Wszystkie prace cieszyły się wielkim powodzeniem, zostały sprzedane za duże sumy. Licytację mistrzowsko i profesjonalnie poprowadził dyrektor Bogdan Sebzda. Wśród licytujących

i kupujących prace znaleźli się pani burmistrz Maria Dubrawska Lichtarska oraz przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rozpotyński. Pani Burmistrz zakupiła aniołkaz masy solnej wykonanego przez panią Annę Rosół oraz pracę „Kurczaczek” wykonaną przez ucznia klas specjalnych. Pozostałe prace zostały zakupione przez rodziców bądź dziadków naszych małych artystów.

                Wielką atrakcją pikniku były również pokazy walk Aikido. Klub Sztuk Walki Teitai Dojo Aikido powstał w 2009 roku w Kańczudze i Przeworsku. Nazwa Klubu Teitai Dojo czyli „ ostre dojo” została nadana przez prezesa Polskiej Federacji Sztuk Walki i Sportów Obronnych Pawła Handzlika. Początkowo była to tylko grupa dorosłych, później pojawiły się grupy dziecięce. Dzięki pomocy i zaangażowaniu różnych osób i instytucji można było zakupić maty i sprzęt do ćwiczeń. Obecnie jest to duża grupa licząca kilkadziesiąt osób dorosłych i dzieci. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Dwa razy w roku organizowane są egzaminy na stopnie z udziałem Prezesa Polskiej Federacji SPISO, na które udaje się duża grupa dzieci. Ta też grupa odnosi olbrzymie sukcesy i może się poszczycić wieloma medalami. Grupa ćwiczy pod czujnym okiem Senseia Sylwestra Potocznego IV Dana COMBAT AIKIDO, I Dana KARATE DO, I Dana KRAV MAGA, II KYU JU – JITSU. Na ostatnich zawodach KRAN MAGI w Mediolanie ( 8 – 10 czerwca) SECOND EITION OF WORLD CHALLENGE CUP Sensei został wicemistrzem świata.

Oprócz tego były przejażdżki samochodami terenowymi i motocyklami, zajęcia plastyczne prowadzone przez panie Elżbietę Kubaszek, Elżbietę Kowalik i Renatę Łojko. Był tez salon makijażu artystycznego i fryzur.

Makijaż wykonywały panie Barbara Curzytek, Justyna Flis i Urszula Łaniusz. Fryzurami zajmowały się pani Dorota Czarny - Konieczny i Agnieszka Bartnik.

Działała również mała gastronomia, gdzie nasze niezawodne panie z kuchni, zaserwowały przepyszny bigos. Grillem zaś zajmował się pan Marian Pieniążek przy pomocy mam z Rady Rodziców przygotowywał smaczną karkówkę, kiełbasę i kaszankę. Była też gorąca herbata, kawa i woda z sokiem. Nie byłoby to możliwe gdyby nie pomoc naszych sponsorów. Tu szczególne podziękowania kierujemy do właścicieli piekarni; do pana PrzemysławaŚcisłowicza i pana Mieczysława Słomy, do właścicieli Firmy LOBEX oraz do właścicieli zakładów mięsnych; pana Andrzeja Szarka i pana Karola Benbenka.

 

Dziękujemy również serdecznie wszystkim rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie pikniku. Mamy upiekły przepyszne ciasta, które były najbardziej chodliwym towarem w sklepiku oraz paniom z Rady Rodziców pani Agnieszce Lepie i Zofii Nowosiad.

Szczególne podziękowania należą się wspaniałemu zespołowi METRO, który uświetnił nasz piknik oprawą muzyczną i piękną muzyką taneczną. Zespół zagrał za darmo. Dlatego jeszcze raz dziękujemy!

Oczywiście cała impreza nie miałaby miejsca, gdyby nie ojciec gwardian Marceli Gęśla, który udostępnił nam Zieloną Dolinę. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pikniku, poświęcili swój czas i środki materialne tradycyjnym BOG ZAPŁAĆ!

 

                                                                                                                                 Beata Wajhajmer

                  

 


 

PIKNIK RODZINNY - 17.06.2012 GODZ. 15:30 - ZAPRASZAMY

.........................................

  

 


 

Czas wycieczek

 

            Maj i czerwiec to okres szkolnych wycieczek. Uczniowie wyjeżdżają w rożne ciekawe zakątki naszego kraju, aby poznać nowe regiony, miejsca, o których uczyli się, spędzić miło czas w gronie kolegów i koleżanek. Także uczniowie klasy specjalnej wzięli udział w wycieczkach szkolnych. Jedna wycieczka odbyła się do Arboretum w Bolestraszycach, koło Przemyśla wspólnie z klasą IV a,  druga zaś do Skansenu w Markowej. Chociaż nie były to wyjazdy dalekie dostarczyły nam również wielu wrażeń. Na wycieczkę do Arboretum wybraliśmy się pociągiem. Z Żurawicy Rozrządowej czekał nas intensywny, ale bardzo przyjemny spacer poprzez pola. Po przybyciu na miejsce wszyscy rozbiegli się po przepięknym ogrodzie botanicznym. Mogliśmy tu podziwiać bujną roślinność charakterystyczną dla naszych regionów, ale również egzotyczną jak np. charakterystyczną dla Brazylii, czy też roślinność biblijną. Bardzo miło spacerowało się po mostkach, kładkach, pod koronami rozłożystych drzew. Przed deszczem mogliśmy się schronić w deszczochronie, można też było zgubić się w roślinnym labiryncie. Oprócz ciekawych roślin mogliśmy też na żywo pooglądać ciekawe okazy fauny: żółwia błotnego, dzikie kaczki, zaskrońca, pająki topiki i mnóstwo innych ciekawych okazów. Nie zabrakło też czasu na zakupienie pamiątek oraz ognisko przy który piekliśmy kiełbaski.

Arboretum W Bolestraszycach należy do cennych zabytków przyrody i kultury Polski, spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. Pierwotnie utworzone na terenie historycznego założenia dworsko-ogrodowego, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski.

Zgromadzono tu kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych; rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej; roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych. Znajduje się tu m. in. kolekcja rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych gatunków flory polskiej. Zawiera ona ponad 130 taksonów pochodzących głównie z Pogórza Przemyskiego, Bieszczadów, Kotliny Sandomierskiej oraz Wołynia Zachodniego. Znajdują się tu takie rzadkie gatunki jak: marsylia czterolistna, kotewka orzecha wodnego, szachownica kostkowata i wisienka stepowa.

W Arboretum w grupach ekologicznych zgromadzono kolekcje roślin wodnych i bagiennych. Na niewielkich areałach utworzono ogródki skalne. W kolekcji roślin szklarniowych gromadzone są gatunki pochodzące z różnych stref klimatycznych, w tym najliczniej z obszaru Morza Śródziemnego.

Nasi uczniowie mogli zapoznać się z tą bogatą roślinnością i zobaczyć na własne oczy gatunki, o których tylko uczyli się w szkole bądź przeczytali o nich w książkach.

Następnie zwiedziliśmy czasowe muzeum „ Świat tytoniu”, gdzie mogliśmy podziwiać różne akcesoria związane z przemysłem tytoniowym, mogliśmy zobaczyć fajki, jakich używali Indianie, przepiękne srebrne i złote papierośnice, zapalniczki, fantazyjne popielniczki.

Stamtąd udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego. Prezentowana jest tu stała wystawa ornitologiczna polskich gatunków ptaków. Znajduje się tu również wystawa fotograficzna autorstwa Jerzego Pióreckiego, która przedstawia unikalne zdjęcia dawnych ogrodów dworskich, majestatyczne drzewa oraz inne rośliny.

Po tych wszystkich atrakcjach udaliśmy się w drogę powrotną, gdzie zwiedziliśmy jeszcze ruiny Fortu XIII. Fort powstał w latach 1892-1896.

Mimo dużych zniszczeń szacowanych na 75%, fort jest udostępniony do zwiedzania. Zachowały się na nim resztki kojców i przeciwstoku, koszar szyjowych, tradytory przy barkach, a na wale głównym ślady wież pancernych osadzonych w granicie przywiezionym z Tyrolu. Bardzo dobrze zachował się mur Carnota oraz poterna z zapadniami.

Tutaj nauczycielka historii przypomniała legendę związaną z tym fortem. Podczas prac rozbiórkowych, wg relacji świadków, w 1923 odnaleziono w zasypanym pomieszczeniu żywego jeńca rosyjskiego, któremu udało się przeżyć osiem lat w podziemiach fortu.Historia została po raz pierwszy opisana w nr 5 miesięcznika "Naokoło świata" (1926) w artykule Wandy Kohutnickiej pt. "XII fort" (nazwa artykułu była błędna, gdyż opisane w nim wydarzenia dotyczą fortu XIII). Opisuje ona wywiad przeprowadzony w 1923 z jednym z naocznych świadków tamtych wydarzeń. Grupa robotników pracująca przy rozbiórce fortu dotarła do wnęki z żelaznymi drzwiami, których nie było na planach. Po ich wyważeniu i przedostaniu się do środka, w pomieszczeniu stała mara... okropna, upiorna, niemal nagi kościotrup obrośnięty masą splątanych siwych włosów, który na hałas reagował zatykaniem uszu i wydawał z siebie chrapliwe dźwięki. W pomieszczeniu obok znaleziono ludzki szkielet. Pod wieczór do fortu przyjechał samochód z policją i żołnierzami, oficerami i sędzią śledczym. Odnalezionego człowieka wyniesiono z fortu i zawieziono do miejskiego szpitala, gdzie tej samej nocy zmarł.

Następnie znowu spacer przez pola na stację kolejową skąd udaliśmy się do Przeworska. Wycieczka była bardzo udana i wszystkim się podobała.

            13 czerwca klasa specjalna IV – VI pojechała do Skansenu w Markowej.

Skansen Markowa nie jest zwyczajnym skansenem. To najbardziej żywy skansen w Polsce, bo zorganizowany przez mieszkańców wsi, w której się znajduje. Skansen został założony w 1979 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej i do dziś funkcjonuje jako muzeum społeczne. Na niewielkiej przestrzeni skupionych jest kilkanaście obiektów budownictwa ludowego charakterystycznego dla wsi regionu łańcuckiego i przeworskiego. Należą do nich: chałupa kmieca oraz stajnie, tworzące razem układ zamknięty, tzw. zagrodę okólną; stodoła z dwoma sąsiekami, chałupa biedniacka, chlew, bróg – wiata do magazynowania zboża, spichlerz, wiatrak tzw. koźlak, kuźnia, szkoła ludowa, w której mieści się biuro skansenu.

Tutaj uczniowie mogli zapoznać się z charakterystyczną zabudową wiejską z XVIII - XIX wieku, zobaczyć narzędzia rolnicze, o których czytali dotychczas tylko w lekturach szkolnych oraz poznać sprzęt stanowiący wyposażenie dwóch skrajnych grup wiejskich bogaczy i biedaków. Zwiedzanie tego muzeum i słuchanie opowieści przewodnika było niezwykle ciekawą lekcją historii.Wyjątkowo poruszająca jest ekspozycja "Galerii pod Strzechą". w jednym z pomieszczeń markowskiej chałupy zgromadzono zdjęcia i historie mieszkańców wsi, zwłaszcza rodziny Ulmów. Tuż obok wejścia do skansenu niedawno powstał grób-pomnik pamięci Józefa Ulmy i jego licznej rodziny. Miłośnik swojej rodzinnej wsi zajmował się m.in. fotografowaniem życia codziennego, to dzięki jego pracy wiemy dziś, jak wyglądali, czym zajmowali się i jacy byli mieszkańcy Markowej przed II Wojną Światową. To on też ukrywał w swoim domu rodziny Żydowskie i właśnie za to jego, jego malutkie dzieci, żonę i całą rodzinę zamordowali Hitlerowcy. Pod tym pomnikiem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

            Nasz region jest niezwykle ciekawy, znajduje się tu mnóstwo fascynujących miejsc i zabytków. Nie musimy się wybierać w odległe miejsca, aby poznać niesamowite historie, legendy. W naszej najbliższej okolicy też można spędzić miło czas i czegoś się nauczyć.

 


 

Kombatanci w „ Dwójce”

5 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku odbyło się uroczyste spotkanie Zarządu Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczpospolitej okręgu przeworskiego. Spotkanie to było również spotkaniem towarzyskim z okazji zakończenia II wojny światowej. Nasza szkoła już od wielu lat współpracuje ze Związkiem, zaprasza pana prezesa Juliana Kamyckiego oraz członków Związku na różne uroczystości szkolne, patriotyczne. Spotkanie to miało szczególny charakter, gdyż było na nim wielu honorowych gości. Wśród przybyłych znaleźli się marszałek Sejmiku Wojewódzkiego Lucjan Kuźniar, zastępca Burmistrza Miasta Przeworska Dariusz Łapa, przewodniczący Rady Miasta pan Andrzej Rozpotyński, Dyrektor Powiatowego UrzęduZatrudnienia pan Adam Zabłocki, Prezes Banku Spółdzielczego pani Józefa Kozlowska, prezes ZK i BWP RP okręgu przemyskiego pułkownik Henryk Burdon oraz pan Harsan Suliman. Na początku spotkania pan prezes ZK i BWP RP Julian Kamycki powitał wszystkich zebranych oraz przybyłych gości. Zabrał głos i odczytał krotki referat upamiętniający kolejną rocznice zakończenia II wojny światowej. W referacie swoim przypomniał: „ ( … ) Polska pierwsza przeciwstawiła się 1 września agresorowi. Po klęsce wrześniowej do walki przystąpił cały naród. Państwo polskie nie skapitulowało, a duch narodu nie został złamany. Żyjąc w wolnym kraju uczcijmy pamięć wszystkich poległych w czasie wojny (… )”   Tu wszyscy zebrani uczcili poległych w czasie wojny oraz zmarłych w ostatnim czasie kombatantów minutą ciszy. Następnie rozwinęła się dyskusja zebranych nad referatem. Jako pierwszy głos zabrał pan płk Henryk Burdon. Przypomniał, że „ ( …) Polska armia i państwo polskie nie miało żadnych szans w starciu z agresorem, jednym z zachodu, a następnie 17 września z drugim ze wschodu. W 1939 roku polski żołnierz został osamotniony. ( …) Jedna Polska nie ugięła się i nie podpisała żadnego paktu lojalnościowego wobec Niemiec.” Wspomniał też o swoim spotkaniu w Przemyślu z bohaterem walk pod Monte Casino podczas ostatnich uroczystych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Przemyślu. Rozmowa z tym człowiekiem wywarła na nim wielkie wrażenie. Każda bowiem rozmowa, czy spotkanie z bezpośrednim uczestnikiem tych wydarzeń, bitew z czasów II wojny światowej wnoszą wiele ciekawych i nieznanych historii i uzupełniają naszą wiedzę o tamtych czasach. Pozwalają nam także odkryć wielkie bohaterstwo naszych rodaków, ich ogromny patriotyzm i szczerą miłość do Ojczyzny. Następnie pani porucznik  Zofia Góra podziękowała panu prezesowi za jego pracę dla Związku. Przypomniała też, że była uczennicą naszej szkoły i wspominała czasy wojenne, kiedy to z naszego budynku przeniesiono szkołę żeńską do klasztoru SS Miłosierdzia, a na terenie naszej szkoły urządzono szpital polowy. Pani Zofia była łączniczką przeworskiego Ośrodka Kedywu specjalnej komórki Armii Krajowej do walki czynnej z okupantem. Urodziła się 26 maja 1926 r we Lwowie. W !995 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski mianował ją na stopień porucznika.

Po tych wystąpieniach miały miejsce uroczyste odznaczenia przyznane przez ZK i BWP RP. Uchwałą Rady Krajowej Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich otrzymała pani prezes Banku Spółdzielczego Józefa Kozłowska, odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów przyznano panu Harsanowi Suliman, zaś  Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym odznaczono  pana dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku Bogdana Sebzdę oraz Dyrektora Powiatowego Urzędu Zatrudnienia Adama Zabłockiego. Krzyż ten otrzymali za „ rowadzoną z  motywacji patriotycznych działalność służącą upowszechnianiu i upamiętnianiu chwalebnych czynów obrońców i wyzwolicieli Ojczyzny z okazji 65 rocznicy historycznego zwycięstwa odniesionego w II  Wojnie Światowej nad niemieckim najeźdźcą”. Honorowym gościem spotkania Kombatantów był pan Lucjan Kuźniar członek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który odebrał z rąk prezesa ZK i BWP RP okręgu przemyskiego legitymację honorowego członka wspierającego. Marszalek Lucjan Kuźniar zabrał głos, podziękował panu prezesowi Julianowi Kumyckiemu oraz dyrektorowi Bogdanowi Sebżdzie za zaproszenie na niniejszą uroczystość. Powiedział, że będzie się starał aby pamięć o zbrojnej walce naszego narodu nigdy nie zaginęła i aby miejsca pamięci narodowej naszego regionu były zawsze zadbane i uhonorowane. Następnie wszyscy odznaczeni wraz z prezesami ZK i  BWP RP ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Przy skromnym poczęstunku kawie i cieście prowadzono jeszcze rozmowy. Pan Tadeusz Gołdasz wyraził swój podziw dla pana dyrektora Bogdana Sebzdy za propagowanie idei Motocyklowego Rajdu Katyńskiego i wielokrotny udział w nim. Wspomniał też o polskich Termopilach bitwie pod Zadwórzem. Była to bitwa stoczona 17 sierpnia 1920 roku w trakcie wojny polsko- bolszewickiej, gdzie batalion polskich wojsk, złożony z ochotników spośród lwowskiej młodzieży, zagrodził drogę na Lwów oddziałom 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego. Z 330 polskich żołnierzy poległo 318, kilkunastu rannych dostało się do niewoli. Dowódca batalionu kpt. Bolesław Zajączkowski, nazywany „polskim Leonidasem”, popełnił z kilkoma żołnierzami samobójstwo. Zwłoki pięciu oficerów, które udało się zidentyfikować, pochowano na cmentarzu Orląt we Lwowie; pozostali spoczęli na miejscu swej bohaterskiej śmierci, gdzie został usypany kurhan i umieszczona tablica pamiątkowa z napisem: Orlętom, poległym w dniu 17 sierpnia 1920 r. w walkach o całość ziem kresowych. Pan Gołdasz wspomniał też o polskich leśnikach, którzy byli w czasie wojny przewodnikami partyzantów oraz o  ciekawej książce pana Andrzeja Zagórskiego „ W czerwonych kleszczach” , która opisuje m. In. losy  polskich chłopów wywożonych na Syberię oraz o rzezi na Wołyniu. Następnie pan Adam Zabłocki podziękował za zaproszenie na posiedzenie Zarządu Kombatantów i za odznaczenie. Powiedział, że losy polskich żołnierzy to lekcja, którą należy przekazywać młodszemu pokoleniu. W imieniu własnym i pana Starosty złożył życzenia dla wszystkich członków Związku  Kombatantów. Podziękowania złożyła również pani dyrektor Józefa Kozłowska.  Spotkanie to było ciekawą lekcją , która przypomniała nam o tych co polegli, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie i cieszyć się z tego faktu. Uzmysłowiło nam też, że prawdziwych patriotów nie brakuje również w dzisiejszych czasach.

 

                                 Beata Wajhajmer

   


 

„Cała Polska czyta dzieciom”

 

W dniach 1-7 czerwca 2012 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku po raz kolejny włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała spotkanie czytelnicze dla uczniów klas 0-IV.

Uczennice z Koła Dziennikarskiego „Sówka” zaprezentowały się w humorystycznym przedstawieniu pt. „Przychodnia baśniowców”. U słynnego lekarza Pai-Chi-Wo, który odkrył lekarstwo na nieczytelnictwo spotkały się postaci z różnych bajek: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śnieżka, Calineczka, Królowa Śniegu, Pippi Langstrumpf, Kot w butach oraz Czarownica.

Tradycyjnie podczas spotkania czytano utwory literackie dla dzieci. W tym roku swoją interpretację wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy przedstawiły panie Małgorzata Balawender i Renata Bondyra – wychowawcy świetlicy szkolnej oraz o. Dominik Siuta. Szczególny aplauz publiczności wywołała interpretacja wiersza „Katar” w wykonaniu pani Renaty Bondyry.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani zaśpiewali piosenkę „Cała Polska czyta dzieciom”.

              

 Maria Pasterska, Renata Łojko

 


 

Wycieczka klasy II a i III a

 

31 maja uczniowie klasy II a i III a wzięli udział w wycieczce do Trzcinicy koło Jasła, Odrzykonia i Czarnorzek.

Jej pierwszym punktem był skansen archeologiczny KARPACKA TROJA w Trzcinicy. W sali edukacyjnej uczniowie zwiedzili wystawę obrazującą życie mieszkańców tutejszych ziem w zamierzchłych czasach tj. w epoce kamienia, brązu i żelaza. Mogli zobaczyć jak ubierały się kobiety, a jak niezamężne dziewczęta, w jaki sposób mężczyźni uprawiali ziemię, jaką prowadzili działalność gospodarczą. Na wystawie zostały również zgromadzone liczne wykopaliska archeologiczne m.in. naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia, kamienia, kości, rogu, a także brązu i żelaza.

Następnie w parku archeologicznym uczestnicy wycieczki podziwiali wioskę z początków epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza, a na grodzisku fragmenty wałów obronnych i domostw zrekonstruowane według technologii stosowanej w pradziejach. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały dawne domostwa, sprzęty, słuchały
o prehistorycznych zwyczajach.

Jednym z najciekawszych momentów pobytu w skansenie były warsztaty łucznicze. Po zapoznaniu się z budową łuku tradycyjnego
i techniką strzelania wszyscy mogli popróbować swych umiejętności strzeleckich.

         Kolejnym punktem wycieczki był zamek „Kamieniec”
w Odrzykoniu, a raczej jego ruin. Uczniowie wysłuchali opowieści pani przewodnik. Niezwykłe wrażenie wywarła na nich nie tylko historia tego miejsca, ale też jego położenie - wyglądał jakby był wmurowany w skałę. Z zamku rozpościerał się wspaniały widok na okolicę. Tu nastąpił też ważny moment wycieczki, każdy uczestnik zakupił jakąś pamiątkę.

Ostatni przystanek stanowił rezerwat przyrody nieożywionej „Prządki” wraz z wielkimi ostańcami skalnymi. Według legendy okazałe skały to dziewczęta, które przędły len w niedzielę i za nie uszanowanie dnia świętego, zostały zamienione w kamienie. Na miejscu uczniowie mogli zobaczyć monumentalne, sięgające 20 m wysokości skały piaskowe i wysłuchać legend opowiedzianych przez opiekunów wycieczki.

Pełni wrażeń wrócili do Przeworska.

.

           

 

Anna Dołhun

Agata Jurkiewicz

 


 

Szkolny Dzień Języków Obcych

 

Dnia 15 maja 2012r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 zgromadziła się w sali gimnastycznej, aby już po raz drugi wziąć udział w Szkolnym Dniu Języków Obcych.

Mottem przewodnim akademii było pytanie: „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”.

Odpowiedzią na nie były humorystyczne scenki rodzajowe przedstawione przez uczniów klasy VI b, w których pokazano, iż znajomość języków obcych pomaga ludziom podróżować, nawiązywać przyjaźnie, poznawać kulturę innych krajów. Udowodniono w nich, że porozumiewanie się językami daje szansę lepszej pracy, awansu i wyższych zarobków, sprzyja nawiązywaniu kontaktów zagranicznych.

Uczniowie obejrzeli również prezentacje multimedialne zawierające informacje o Wielkiej Brytanii i Niemczech. W wirtualnej wędrówce, której przewodzili uczniowie z kl.V b i kl. IV c, dzieci zapoznały się z najpiękniejszymi miejscami w Wielkiej Brytanii, największymi miastami Niemiec, poznali sylwetki najsłynniejszych twórców brytyjskich i niemieckich.

Uczniowie z kl. IV b i kl. IV c przedstawili inscenizację bajki „Królewna Śnieżka” w języku niemieckim, za którą zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Całość uroczystości przeplatana była piosenkami i wierszykami w języku angielskim.

Obchody Dnia Języków Obcych połączone były z konkursami gramatyczno – leksykalnymi z j. angielskiego dla uczniów klas II i IV i z j. niemieckiego dla uczniów klas IV. Odbył się też konkurs plastyczny: „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”. Wszyscy laureaci konkursów zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Należy pamiętać, że nauka języków obcych jest sposobem na lepsze zrozumienie siebie nawzajem i przezwyciężenie różnic kulturowych pomiędzy narodami!

Podsumowaniem niech będzie maksyma Ludwiga Wittgensteina „Granice mego języka oznaczają granice mego świata”.

 

Nauczyciele języków obcych

              

 

 


 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 11 maja 2012 r. z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy IIb i klasy łączonej I-III odwiedzili Bibliotekę Miejską. Pracownikom Biblioteki wręczyli bukiet kwiatów i laurkę z życzeniami.

Dzieci uczestniczyły też w warsztatach literacko-ilustratorskich „Jak powstaje książka”. Poznały kolejne etapy powstawania książki, osoby, które ją tworzą. Dużą radość sprawiło im wykonanie ilustrowanej książki „Ciuchcia Pędziszyna”.

Dziękujemy za miłe przyjęcie.

           

 


 

Święto Szkoły

 

            27 kwietnia nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona. Naszym patronem jest człowiek wielce zasłużony dla Polski – Hugo Kołłątaj. Przygotował on i przeprowadził wiele reform, m. in. reformę szkolnictwa. O szkole mówił: „ szkoła ma sposobić ludzi do wszelkich posług krajowych i domowych zatrudnień, tudzież szczęśliwe umysły i talenta wydobywać, kształcąc i wyrabiać na POŻYTEK I CHWAŁĘ NARODU…”

Te piękna słowa powinny przyświecać nam również w dzisiejszych czasach.

            Cala społeczność szkolna z pocztem sztandarowym na czele udała się do kościoła OO. Bernardynów na uroczystą mszę, którą celebrowali nasi katecheci, a piękną homilię o miłości do Ojczyzny wygłosił o. Marian. Powiedział m. in. „ cóż to za naród, który nie zna swojej historii…” Następnie wszyscy powrócili do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia przedstawiająca historię Konstytucji 3 Maja i jej konsekwencje.

Naszą szkolną uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: zastępca gwardiana O. Dominik, Kierownik Referatu ds. promocji Miasta Przeworska pani Agnieszka Zakrzewska, przedstawicielka ZK i BWP pani porucznik Bronisława Bartnicka, przyjaciele naszej szkoły pan Paweł Ciąpała i Marcin Jędrzejczak.  Na wstępie glos zabrał dyrektor szkoły Bogdan Sebzda, który przypomniał uczniom postać patrona Hugona Kołłątaja. Następnie pani Agnieszka Zakrzewska odczytała list pani Burmistrz Miasta Przeworska Marii Dubrawskiej Lichtarskiej, która zwróciła się do uczniów, aby wcielali w życie ideały patrona szkoły. Pan dyrektor wręczył listy z podziękowaniem za wspieranie finansowe szkoły i pomoc w realizacji jej celów panom Pawłowi Ciąpale i Marcinowi Jędrzejczakowi.

Następnie uczniowie naszej szkoły przedstawili krótki program artystyczny.

Piękna lekcja historii poparta zastała prezentacją obrazów słynnych malarzy ukazujących wydarzenia tamtych czasów oraz portretów słynnych postaci tak znamiennych w tworzeniu najważniejszej ustawy w państwie. Ciekawy dobór utworów muzycznych z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, Stana Borysa oraz kompozycji Wojciecha Kilara był dodatkowym elementem mającym na celu ukazanie w sposób ekspresyjny i wizualizacyjny historii tamtych czasów. Umiejętności naszych młodych artystów były dodatkową atrakcją. Dziewczynki z kółka tanecznego pod opieką pani Barbary Curzytek przygotowały oberka, a Kasia Dziki zachwyciła wszystkich zebranych nową interpretacją pieśni „Ojczyzna nasza”. Akademię przygotowali uczniowie klasy IV c oraz V a pod opieką pań Marii Puzio, Renaty Łojko i Beaty Wajhajmer. W rolę ciekawskiego Malucha wcielił się uczeń klasy III b Filip Łaba. Chór przygotował pan Mariusz Siuśta, który również czuwał nad nagłośnieniem.

            Po akademii delegacje uczniów poszczególnych klas z wychowawcami udali się na plac przed szkołą, gdzie została uroczyście wciągnięta na maszt flaga Polski w celu uczczenia Święta Flagi RP.

                   


 

DZIEŃ ZIEMI

 

Dnia 23.04.2012 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Ziemi. Dzieci z klasy I b, I c, II a, III c (opiekunowie pani Elżbieta Kubaszek, pani Anna Rosół, pani Agata Jurkiewicz, pani Wiesława Zając) przedstawiły program artystyczny pt. „ZIEMIA TO MY”.

Uczniowie zaprezentowali scenkę rodzajową „Chora Ziemia u lekarza”, wiersze i piosenki związane z tematyką ekologiczną. Uczennica klasy IV odczytała 10 największych zagrożeń dla planety Ziemia, do których przyczynia się człowiek i jego gospodarka zasobami naturalnymi. Prelekcja była poparta prezentacją multimedialną, która głęboko utkwiła wszystkim zgromadzonym na apelu. Po przedstawieniu mali "aktorzy" zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

.

 

           


 

MISTERIUM   WIELKANOCNE 

 Z obchodami Świąt Wielkanocnych związane były w dawnej Polsce liczne obrzędy. Niektóre z nich zachowały się do dziś.

W naszej szkole kultywujemy tradycje świąteczne, w tym roku po raz pierwszy zaprezentowane zostały przez najmłodszych uczniów – przedszkolaków. Dnia 04.04.2012 r., w środę o godz. 1035 w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej odbył się wielkanocny spektakl.

W pierwszej części wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego 9 - godzinnego pod opieką pani Urszuli Łaniusz, prezentując „Misterium Wielkopostne”.
W przedstawienie zaangażowane były wszystkie dzieci. Odpowiednio przebrane, odegrały następujące postaci: Matki Bożej płaczącej w żałobie, zmartwychwstałego Jezusa, żołnierzy czuwających przy grobie, Aniołów zwiastujących zmartwychwstanie Jezusa, niewiast oraz współczesnych dzieci zapowiadających nadejście wiosny, a wraz z nią Świąt Wielkiej Nocy.

Występ dzieci wzbogacony był utworami z repertuaru Arki Noego: „Na drugi brzeg” i „Zwycięzca śmierci”.

Drugą część pt. „Wielkanoc tuż, tuż” zaprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego 5 -godzinnego pod opieką pani Agnieszki Bartnik. Mali aktorzy ubrani byli odświętnie, w stroje ludowe, a także w odpowiednie przebrania: kwoki, baranka, zajączków, kurczątka oraz kolorowych pisanek. Przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki nawiązujące do najbardziej znanych i popularnych obyczajów świątecznych. Na koniec, bohaterowie spektaklu złożyli wszystkim serdeczne życzenia świąteczne, a także wręczyli Dyrekcji i o. Dominikowi wielkanocne upominki.

Przedstawienie bardzo się podobało, a uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Agnieszka Bartnik

Urszula Łaniusz

 

               


 

ÓSEMKOWE ZWIERZAKI – ZABAWA I NAUKA

 

„ Nie ma zimy bez śniegu,

            wiosny bez słońca

i radości, której nie dzielisz.”

                 Jest to prawda, radość jest tym większa, jeśli się nią z kimś podzielimy. My chcieliśmy się podzielić radością z sukcesu jaki odnieśli uczniowie klas specjalnych, istniejących przy Szkole Podstawowej nr 2.

W bieżącym roku szkolnym został ogłoszony przez Szkołę Podstawową Nr 17 w Rzeszowie II Wojewódzki Konkurs Plastyczny „ Rysowane wierszyki”. Przebiegał on pod hasłem „ Ósemkowe zwierzaki”. Każdy kto pracuje z dziećmi mającymi trudności w nauce na pewno słyszał o metodzie Kinezjologii Edukacyjnej i o leniwej ósemce. Leniwa ósemka jest  to znak nieskończoności, dla dzieci ósemka leżąca. Jej rysowanie poprawia koordynację wzroku, obwodowe widzenie, aktywizuje mózg  dla przekraczania środkowej wizualnej linii, integruje półkule mózgowe, poprawia mechanizm czytania i pisania. Tym razem dzieci miały przy pomocy leniwych ósemek narysować postacie zwierząt występujące w znanych wierszykach. Uczniowie naszych klas rysowali ilustracje do znanych bajek Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Technika plastyczna polegała na łączeniu różnych materiałów: włóczki, skrawków materiału, kaszy, kredek pastelowych świecowych. Dzieci czytały wierszyki, wybierały te, które najbardziej im się podobały i wykonywały do nich ilustracje. Prace zostały przesłane do Szkoły Podstawowej Nr 17 w Rzeszowie. Jest to szkoła integracyjna, w której uczą się uczniowie niepełnosprawni wraz

z pełnosprawnymi. Na konkurs wpłynęło 85 prac z ośmiu placówek z województwa podkarpackiego. Dokonano podziału prac na trzy grupy:

·          dzieci niepełnosprawne z klas I – III,

·          uczniowie niepełnosprawni od klasy IV wzwyż,

·          dzieci pełnosprawne.

 Prace oceniało jury w składzie:

·          p. Barbara Filip, dyrektor SP – 17 w Rzeszowie,

·          p. Mirosława Leśniak, wicedyrektor SP – 17 w Rzeszowie,

·          p. Barbara Kłoda, kierownik Filii nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie,

·          p. Iwona Biśto, kierownik Filii Kształcenia Centrum Szkoleniowego KLANZA w Rzeszowie,

·          p. Paulina Tutak, nauczyciel świetlicy SP – 17 w Rzeszowie.

 W kategorii dzieci niepełnosprawne z klas I – III przyznano 6 nagród i 5 wyróżnień.

W kategorii uczniowie niepełnosprawni od klasy IV wzwyż przyznano 6 nagród i 8 wyróżnień. W kategorii III przyznano 2 nagrody, które otrzymali uczniowie SP – 17 w Rzeszowie.

Z klas specjalnych I –III przy SP – 2 w Przeworsku wzięło udział 5 uczniów, z klas IV – VI - 6. Na konkurs zakwalifikowało się 10 prac, z czego nagrodzonych zostało 4, a wyróżnionych 3. Uczniowie przygotowywali prace pod opieką nauczycieli: p. Agnieszki Hołysz, Renaty Balawender i Beaty Wajhajmer.

Uczniowie nagrodzeni to:

 

·          Wioletta Duży kl. I sp.

·          Jakub Piróg – kl. III sp.

·          Konrad Buczkowski – kl. II sp

·          Konrad Kościelny – kl. VI sp

 

Uczniowie wyróżnieni to:

 

·          Krystian Kucha – kl. VI sp.

·          Paweł Staniszewski – kl. VI sp.

·          Andrzej Drabik – kl. IV sp

 

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 26 marca 2012 roku w Teatrze Maska w Rzeszowie.  Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 17 przygotowali przedstawienie pt. „ Wizyta w ZOO”. Piękne stroje oraz zaangażowanie wszystkich aktorów zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych było dużym przeżyciem dla wszystkich gości. Występujących nagrodzono gromkimi brawami. Potem nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i sesja zdjęciowa dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych. Samo zdobycie nagród było dużym przeżyciem dla naszych uczniów, drugim było miejsce, które znali z wcześniejszych wizyt w Teatrze, gdzie niejednokrotnie mieli okazję podziwiać pracę aktorów. Teraz oni byli aktorami, mogli wystąpić na scenie, którą do tej pory podziwiali z widowni. W kuluarach teatralnych zaś miała miejsce wystawa ich prac, którą mogli podziwiać wszyscy miłośnicy teatru. Wśród wystawionych prac znalazły się wszystkie ilustracje wykonane przez dzieci. Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom za wzięcie udziału. Wystawę te będzie można podziwiać od 5 kwietnia w Filii Nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Czackiego

w Rzeszowie. Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy, aby w przyszłości mogli osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości i mogli się cieszyć ze swoich osiągnięć we wszystkich możliwych dziedzinach.

Beata Wajhajmer

 

        

 


KIERMASZ WIELKANOCNY

 

        Jak co roku w naszej szkole odbył się Kiermasz Świąteczny przygotowany przez Samorząd Uczniowski klas IV - VI.

Uczniowie wraz z nauczycielami chętnie zaangażowali się w charytatywną akcję, przygotowując piękne, kolorowe ozdoby. W barwnym korowodzie przodowały pisanki, pstrokate kwoki rozpostarły swe skrzydła na grzędach, a szare zajączki ukryły się w zielonym żytku. Pyszne babeczki sprzedały się w ciągu kilku chwil. Wierzbowe gniazdka ugościły małe kurczęta i wiosenne narcyzy. W misternie wykonanych koszyczkach zagościły czekoladowe jajka - symbolizujące odradzające się życie.

        Samorząd Uczniowski kl. IV - VI serdecznie dziękuje opiekunom SU kl. I - III oraz wszystkim nauczycielom pod kierunkiem, których zostały wykonane wyjątkowe rękodzieła. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na cel charytatywny.

        

 


 

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE W PRZEWORSKU

 

28 marca uczniowie klasy II a wzięli udział w kolejnych już w tym roku szkolnym zajęciach plastycznych, które zorganizowała i przeprowadziła w Dziale Audiowizualnym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku Pani Bogumiła Pawełek.  

Dzieci z wielkim zapałem wykonywały ozdoby wielkanocne: koguciki i kurki z muliny, wesołe marchewki i cekinowe pisanki.  

Wszystkie prace zostały przeznaczone na szkolny kiermasz, który odbył się 29 i 30 marca oraz 2 kwietnia.

 

Agata Jurkiewicz

 


 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

      W dniach 21 - 23 marca 2012 r. dzieci, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły brali udział w Rekolekcjach Wielkopostnych w Kościele OO. Bernardynów w Przeworsku.

Nauki rekolekcyjne głosił Ojciec Marian Wachowicz.

W zamyśleniach rekolekcyjnych kaznodzieja ukazywał drogę do dobra i odwrotu od zła. Ponadto podjął tematykę związaną z sakramentem pokuty i warunkami, które stanowią o owocności i godności tego sakramentu. Ostatnie rozważania ojciec rekolekcjonista poświęcił tajemnicy Eucharystii i uczestnictwu we Mszy Świętej, zwłaszcza w niedzielę i święta obowiązkowe, zaznaczając przy tym obecny kryzys wiernych w świętowaniu Dnia Pańskiego jakim jest Niedziela.

 

o. Dominik


 

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku

dementuje pogłoski o rzekomej likwidacji naszej placówki,

które od dłuższego czasu pojawiają się wśród mieszkańców miasta Przeworska.

Jednocześnie informujemy, że nabór do klas pierwszych (dzieci sześcio- i siedmioletnich) na rok szkolny 2012/2013 trwa nadal.

Obecnie do klasy pierwszej zapisanych jest 81 uczniów

– stan na 12 marca 2012 roku.

Zapisu dziecka do klasy pierwszej można dokonać codziennie, w godzinach 8:00 – 15:30 w sekretariacie szkoły (I piętro, pokój nr 12).

Obowiązkowa nauka języka angielskiego


Spotkanie noworoczne

    Milkną już w oddali dzwoneczki sań Św. Mikołaja, choinki straciły blask, gasną świąteczne dekoracje, mija magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Cały ten okres jest szczególny, ludzie spotykają się , składają sobie życzenia, panuje wyjątkowa atmosfera. Chciałoby się , żeby tak było zawsze, żeby człowiek uśmiechał się do człowieka bez powodu, żeby umilkły wszelkie spory. Dlaczego potrafimy tylko raz w roku zdobyć się na dobroć, tolerancję i wyrozumiałość?
    Staramy się naszym uczniom pokazać, że nie musi tak być,  że stać nas na to , aby stawać się coraz lepszymi,  okazać innym szacunek,  podać słabszemu pomocną dłoń.
    26 stycznia bieżącego roku odbyło się w naszej szkole noworoczne spotkanie. Wzorem lat ubiegłych staraliśmy się spotkać w miarę możliwości wszyscy, aby jeszcze raz złożyć sobie życzenia i spędzić wspólnie czas. Na naszym spotkaniu nie mogło również zabraknąć byłych pracowników naszej szkoły, którzy przez wiele lat wychowywali i kształcili młode pokolenia naszego miasta.  Miło jest spotkać się ze swoimi  byłymi nauczycielami, wychowawcami, kolegami i mentorami. Oni nas uczyli, byli naszymi przewodnikami w drodze ku dorosłości, później byli naszymi mistrzami i wdrażali nas do pracy z młodym pokoleniem. Od nich nauczyliśmy się cierpliwości, wyrozumiałości dla wychowanków, to oni nam pokazywali jak należy rozwiązywać konflikty i sporne sprawy, jak nawiązać szczególną więź z wychowankiem.  Na naszym spotkaniu nie zabrakło też znakomitych gości. Zaszczycili nas swoją obecnością: pani  burmistrz  Maria Dubrawska – Lichtarska, wiceburmistrz pan Dariusz Łapa, gwardian i proboszcz parafii Św. Barbary ojciec Marceli Gęśla, przewodniczący Rady Miasta pan Andrzej Rozpotyński, wiceprzewodniczący  Rady Miasta i były dyrektor naszej szkoły pan Gustaw Mróz, prezes ZK i BWP pan Julian Kamycki, prezes ZER i I pani Władysława Kula – Michno oraz przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego pani Agnieszka Lepa i Zofia Nowosiad.
Wśród przybyłych emerytów byli nasi byli dyrektorzy : pan Stefan Duliban, pani Maria Kojder, Zofia Pilek, Janina Dzieniewicz.
    Po powitaniu wszystkich przybyłych gości oraz złożeniu życzeń przez dyrektora Bogdana Sebzdę uczniowie klas I – III zaprezentowali przygotowane w tym roku Jasełka. Bogate stroje, piękna dekoracja dopełniły profesjonalnej gry naszych młodych artystów. Jasełka przygotowały panie: Anna Filip, Małgorzata Kądziołka oraz Karolina Koterba. Był to już kolejny udany występ naszych uczniów z tym przedstawieniem. Zostało ono zaprezentowane podczas wigilii szkolnej przed świętami, na spotkaniu opłatkowym Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz w Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej Sióstr Miłosierdzia.
Po przedstawieniu został podany obiad, następnie spędziliśmy miło czas na rozmowach oraz wspólnym kolędowaniu. Glos zabrała również pani Burmistrz, która życzyła wszystkim nauczycielom  owocnej pracy, radości z sukcesów uczniów, szacunku społecznego oraz  zrozumienia dla trudnej sytuacji budżetowej naszego miasta i koniecznych z tym wyrzeczeń i ograniczeń. Ojciec Gwardian życzył wszystkim Błogosławieństwa Bożego, radości z wykonywanej pracy oraz trudnego ale pięknego życia. Ten wspólnie spędzony czas uświadomił nam, jak ważne i potrzebne są gesty dobrej woli, zrozumienia i solidarności. W tych szczególnie trudnych czasach pełnych wzajemnych pretensji, gonienia za sukcesem, braku czasu dla bliskich i przyjaciół warto zatrzymać się choć na chwilę, zwolnić rytm życia i zastanowić się nad tym co naprawdę jest ważne.

     
                                                                                                                                                                                                                                   Beata Wajhajmer

 


"BÓG SIĘ RODZI”

 

        JASEŁKA zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, który w 1223 roku zainscenizował pierwszą „żywą szopkę”. Tej nocy niewielka grota w pobliżu Greccio była miejscem, gdzie na oczach okolicznych wieśniaków po raz pierwszy rozegrała się scena narodzin Jezusa. Pomysł ten szybko rozpowszechnił się w całej Europie, niosąc ze sobą zwyczaj budowania żłóbka i wystawiania Jasełek.

        Z wielką radością podtrzymujemy tę tradycję w naszej szkole. W tym roku widowisko bożonarodzeniowe przygotowali uczniowie klasy II c i III b, pod kierunkiem pani Anny Filip i pani Karoliny Koterby. 

„ – Kto by nie chciał, żeby Jezus był u niego na wigilijnej kolacji? …

– On będzie!

– Pod jednym warunkiem. Jeśli pójdziemy z opłatkiem do tych, od których gniew nas odpycha, na widok, których złość nas bierze, od których nienawiść nas oddziela. Wtedy będziemy mieć to, czego nam potrzeba: choinkę, pokój, radość i kawałek nieba.”

 

        Niech te słowa zapadną w nasze serca i towarzyszą nam nie tylko w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

      

 


 

WIGILIA MIEJSKA

       


Szlachetna paczka

             Po raz jedenasty w Polsce, a w Przeworsku po raz pierwszy odbyła się akcja „Szlachetna Paczka”. Głównym jej założeniem jest przekazywanie bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

            Dyrekcja oraz grupa Nauczycieli naszej szkoły wybrała z anonimowej bazy internetowej rodzinę i przygotowała paczkę na święta. Wszyscy bardzo zaangażowali się w spełnienie potrzeb i marzeń. Miło było pomyśleć, że sprawimy Komuś radość, że może nie będzie się musiał martwić za co kupić żywność, ubranie.

W sobotę rano10 XII, Dyrektor Szkoły mgr Bogdan Sebzda dostarczył prezenty do magazynu „Szlachetnej Paczki”.  

Ucieszyła nas relacja wolontariusza z dostarczenia i rozpakowywania paczki przez rodzinę:

„…Dziękuje bardzo za wielkie zaangażowanie w przygotowanie paczki.

Cieszy mnie, że taka duża grupa nauczycieli - 20 osób, wyraziło chęć pomocy Rodzinie. Radość Pani Marii i Tereski są najlepszym dowodem, że warto było podjąć tę akcję. 

Pani Maria prosiła, żeby bardzo podziękować Darczyńcom i powiedzieć im, że wszystko przyda się jej rodzinie. Na Święta życzy Darczyńcom wszystkiego najlepszego. Jest bardzo wdzięczna za prezenty. Była bardzo wzruszona i widać było, że się cieszyła z otrzymanej pomocy. Tereska była małomówna, ale widać było, że jej również paczki sprawiły wiele radości.”

 

Podziękowanie otrzymane od organizatorów akcji – Stowarzyszenia WIOSNA bardzo nas podbudowało – za rok znowu włączymy się do akcji.

 

Drogi Darczyńco! Dziękujemy Ci za Twoje wielkie serce!!! To ludzie pomagają, nie rzeczy. Twoje prezenty to promień nadziei i impuls do zmiany dla rodzin w potrzebie, które przegrywały w walce z biedą. Dzięki Tobie mają szansę na wygraną w drugiej połowie życia. SZLACHETNA PACZKA to system pomnażania dobra. Twoje dobro już działa i pomnaża się. W obdarowanych, wolontariuszach i dobroczyńcach. W tych wszystkich, którzy przyłączyli się do projektu i już wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu. Twoje dary to wielkie świadectwo miłości. To nie pomoc z tego, co zbywa, ale dar wrażliwości, zaangażowania i dawania nadziei. Dziękujemy. Wierzymy, że najpiękniejszym podziękowaniem są nie słowa, ale gesty.
Dziękujemy Ci za przekazanie PACZKI rodzinie oznaczonej kodem: POD-682-015593!

           

 


MIKOŁAJKI

         5 grudnia odbyło się w naszej szkole „Spotkanie z Mikołajem”, dla dzieci z klas 0 –III, przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku.

 Już na wstępie w niezwykły i świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich przybyłych – piękna, zimowa dekoracja. Głównymi bohaterami spotkania były Elfy – pomocnicy Św. Mikołaja, w które to postacie wcielili się uczniowie klasy I d (opiekun pani Bożena Sebzda). W programie wzięli udział również  uczniowie klasy III a, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki o Mikołaju (opiekun pani Renata Bury). Na zakończenie dzieci zostały obdarowane przez Świętego prezentami.

Nagrodą dla Mikołaja był występ uczniów klasy III b, naszej szkoły, laureatów wojewódzkiego konkursu recytatorskiego „Literatura i dzieci: Trzy magiczne słowa – proszę, przepraszam, dziękuję”. Zaprezentowały one inscenizację wiersza L. J. Kerna „Pierwszy” (opiekun pani Anna Filip). Mali artyści zostali bardzo miło i ciepło przyjęci, a także nagrodzeni gromkimi brawami, i słodyczami.

 

                 

  


Dzień Niepełnosprawnych

 

              


 

Plastikowe nakrętki pilnie poszukiwane !!!!

 Jeżeli chcesz dołączyć do naszej akcji wystarczy, że po wypiciu napoju z plastikową nakrętką zachowasz ją i przyniesiesz do Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku.

 Pieniądze ze sprzedaży przekażemy narehabilitację 11-letniej Julki z Birczy,który urodziła się z wadą układu kostnego.

 Wystarczy tylko, by KAŻDY zmobilizował samego siebie oraz bliższe i dalsze otoczenie.

 ZBIERAJ NAKRĘTKI !!!

 ORGANIZATORZY AKCJI:

Stowarzyszenie Sympatyków  Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku

www.stowarzyszeniesp2.republika.pl

 Przeworsk, listopad 2011


NASI STYPENDYŚCI

   17 listopada 2011 r. burmistrz Przeworska przyznała, zgodnie z przeworskim systemem stypendialnym, stypendia uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia. Od trzech lat w naszym mieście funkcjonuje program stypendialny, który wyróżnia uczniów szkół miejskich, osiągających w nauce średnią ocenę – 5,4, a także uczniów, którzy osiągają doskonałe wyniki sportowe przy utrzymaniu średniej w nauce na poziomie 4,75.

 "Talent, doskonalenie swoich umiejętności, pomoc samorządu w tym zakresie, tworzy doskonałe warunki dla młodych, ambitnych, uzdolnionych ludzi. Program stypendialny przez nas realizowany to spore przedsięwzięcie na rzecz rozwoju myśli naukowej i sportu. Wszystko to każe mi wierzyć, że stwarzamy dla Was szanse byście bez żadnych kompleksów mogli konkurować z najlepszymi w kraju, a nawet ...nie boję się tego powiedzieć, na świecie" - powiedziała pani burmistrz. Życzyła także stypendystom zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy w najlepszych, najnowocześniejszych centrach nauki, myśli technicznej i sportu.

Stypendyści - szczególne osiągnięcia w nauce

Szkoła Podstawowa nr 2: Katarzyna Dziki, Kamila Kąfera, Dawid Obłoza, Aleksandra Jeńć, Karolina Trojnar, Agata Mazurek, Karolina Uberman, Zuzanna Lepa, Aleksandra Kozłowska, Klara Kowalik, Aleksandra Wajda, Zuzanna Michno, Jakub Bogusz, Mirosław Kuźniar, Paulina Fołta, Sylwia Mroszczyk, Natalia Kałamarz.

 

Stypendyści - wybitne osiągnięcia

Szkoła Podstawowa nr 2:  Anna Kosmala, Jakub Pinowski, Agnieszka Szwed, Kalina Birek, Aleksandra Pasterska, Gabriela Zys, Gabriela Kubrak, Klaudia Ruper, Anna Wywrót.

(www.przeworsk.umg.gov.pl)

  


 

Wycieczka klas IV do Leżajska

  

        


Bez tej miłości można żyć…

 

 

( …) Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię - i żyć,
ale nie można owocować.”

                Poczucie dumy narodowej i patriotyzm należy kształtować wśród młodego okolenia już od najmłodszych lat.

W naszej szkole obchody świąt narodowych to ważny element pracy wychowawczej. Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny.   Jak co roku, obchody Święta Narodowego  uczczono uroczystą akademią odbytą 10 listopada na sali gimnastycznej naszej szkoły, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna. Jej organizatorom (P. Wajda, R. Firleta, D. Piekło i B. Lenar) udało się połączyć powagę uroczystości z łatwością przekazu, bowiem pamiętajmy, że jej uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej. Odbyła się ona z użyciem całego ceremoniału szkolnego: wprowadzenie pocztu sztandarowego, odśpiewanie hymnu państwowego.

                Całość przedstawienia została zrobiona w konwencji obchodów urodzin Polski. Udało się to zrealizować poprzez włączenie dzieci z klasy III c i II b, które w przedstawionej inscenizacji podróżowały pociągiem po Polsce z bukietem kwiatów, aby w dniu urodzin złożyć jej życzenia.

                W części pierwszej akademii narrator i harcerze w mundurach przedstawili historię utraty przez Polskę niepodległości i walkę o jej odzyskanie. Tło wydarzeń stanowiła muzyka Chopina. Na wyobraźnię maluchów chyba najbardziej podziałała uosobiona Polska (Daria z klasy IV b) ubrana w piękną białą suknię w koronie na głowie i przebrane w czarne szaty państwa zaborcze (Iwona – IV a, Iza i Paulina z IV b) Rosja, Austria i Prusy, które zakuwają Polskę w kajdany i ściągają z mapy Rzeczpospolitej starannie wycięte puzzle odpowiadające obszarom zajętym przez te państwa w czasie I, II i III zaboru.

                Uroku przedstawieniu dodawały dekoracje i kolorowe ludowe stroje śpiewających pieśni patriotyczne dziewcząt.

 11 listopada Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 2, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne i liczna grupa uczniów z biało - czerwonymi chorągiewkami uczestniczyła w uroczystościach miejskich tego święta.                               

 

Beata Wajhajmer

       

 


Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej nr2 w Przeworsku

 Dnia 28 października 2011roku 72 pierwszoklasistów stało się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W obecności swoich rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz kolegów ze klas starszych złożyli oni uroczyste ślubowanie. Przyrzekali, że będą uczciwie i rzetelnie pracować, szanować się nawzajem, a swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie symbolicznym ołówkiem zostali pasowani na uczniów przez Pana Dyrektora Bogdana Sebzdę. Zanim jednak nastąpiła ta uroczysta chwila nasze pierwszaki musiały pomyślnie zdać swój pierwszy egzamin, który przeprowadziły trzy bajkowe postacie: Kot w Butach, Czerwony Kapturek i Pipi – bohaterka książek Astrid Lindgren. Dzieci wykazały się szeroką wiedzą o ojczystym kraju, ruchu drogowym oraz zasadach kulturalnego i bezpiecznego zachowania. Muszą jednak pamiętać, by ta teoretyczna wiedza miała swoje odzwierciedlenie w ich codziennym postępowaniu w szkole i poza nią. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przywitali młodszych kolegów wierszem oraz własnoręcznie wykonanymi upominkami. Od swoich wychowawców pierwszoklasiści otrzymali okolicznościowe dyplomy, a od rodziców pamiątkowe książeczki. Uroczystość zakończyła się sesją zdjęciową. Po wykonaniu pamiątkowych fotografii każda z klas udała się do swojej sali, gdzie czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                                                                                                Anna Rosół

 

                

     


 

ŚWIĘTO BIAŁEJ LASKI

                 15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych tzw. Dzień Białej Laski. Nie każdy wie jednak dlaczego to właśnie biała laska stała się symbolem niewidomych.

Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się dopiero w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale pewnego razu na swojej drodze spotkał ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. Jedna z rad, jaką otrzymał od żołnierza była następująca: "Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi będziesz tracił nerwy." Posłuchał on swojego ociemniałego kolegi i zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską. Po pewnym czasie stwierdził jednak, że nie zapewnia ona dostatecznego bezpieczeństwa i stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ulic. Okazało się, że jego laska nie zawsze jest dostrzegana przez innych, dlatego wpadł na pomysł pomalowania jej na biały kolor, aby była lepiej widoczna i zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo.

 Międzynarodowy Dzień Niewidomych, obchodzony jest od 1946 roku, w rocznicę urodzin Valentina Haueya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych. Od tego czasu dzień ten stał się świętem niewidomych w wielu krajach świata. Również w Polsce Dzień Białej Laski wszedł na stałe do kalendarza. Ma on przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem wzroku, którzy także chcą uczestniczyć w życiu w pełni swych talentów i na miarę pragnień.

                W Przeworsku tradycją już się stały obchody tego święta przez Związek Niewidomych. Prezes Związku p. Adam Skwarczyński dba , aby dzień ten był szczególny dla członków Związku i jego przyjaciół. Co roku spotykają się na uroczystych obchodach wraz z zaproszonymi gośćmi oraz sponsorami, którzy wspomagają działalność Związku Niewidomych i pomagają mu w realizacji podstawowych celów.

                Nasza szkoła już od dawna współpracuje ze Związkiem Niewidomych. Ponieważ prowadzimy szeroką działalność na rzecz osób niepełnosprawnych – w naszej placówce od wielu lat prowadzone są klasy specjalne, istnieje Stowarzyszenie Sympatyków SP 2, którego jednym z celów statutowych jest wspieranie i pomoc osobom niepełnosprawnym, dlatego też zupełnie naturalne jest , że uczniowie naszej szkoły corocznie przygotowują oprawę artystyczną do Święta Niewidomych. W bieżącym roku szkolnym został przygotowany program pt.

„ Ten jeden raz…” W programie tym wzięli udział uczniowie klas specjalnych IV i V, uczniowie klasy VI a oraz najmłodsi wychowankowie naszej szkoły z oddziału zerowego. Uczniowie przybliżyli najważniejsze fakty z historii Związku Niewidomych, deklamowali wiersze specjalnie przygotowane na tę okazję. Dzieci z zerówki uświetniły występ wykonaniem piosenki „ Taki duży, taki mały” oraz tańcem z kolorowymi pomponami opracowanym i przygotowanym przez p. Agnieszkę Bartnik. Następnie uczennica klasy I c Karina wykonała piosenkę na rapującą nutę pt. „ Biedronka”. Zespół taneczny prowadzony przez p. Barbarę Curzytek zaprezentował ognistą Sambę, a uczennica klasy V b Aleksandra Wajda zaśpiewała piosenkę „ Zakręcony blues”. Program został opracowany i przygotowany przez p. Beatę Wajhajmer, Joannę Szular oraz Dorotę Czarny – Konieczną. Nad oprawą techniczną czuwał p. Sławomir Fluda.

                Na koniec występu p. Adam Skwarczyński podziękował za przygotowanie programu i za współpracę oraz wręczył cały wór plastykowych nakrętek zebranych przez Związek Niewidomych i przekazał je na prowadzoną przez Stowarzyszenie Sympatyków SP 2 akcję „ Nakrętka” .

 

Beata Wajhajmer

 

         

 


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W PRZEWORSKU

 19 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku odbyła się uroczystość Pasowania Uczniów klasy II a naszej szkoły na Czytelnika. W uroczystości wzięły również udział dzieci z klas II Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku wraz ze swą wychowawczynią panią Lucyną Strączek.

Dzieci zostały zapoznane z księgozbiorem biblioteki, jej regulaminem oraz zasadami wypożyczania i poszanowania książek. Zanim nastąpił najważniejszy moment uroczystości uczniowie zostali poddani „sprawdzianowi”, który przygotowały panie Cecylia Mróz i Paulina Bujny. Sprawdzian wypadł rewelacyjne, wszyscy zdali go na szóstkę. Następnie uczniowie uroczyście złożyli „przyrzeczenie czytelnika”, w którym obiecali szanować książki. Punktem kulminacyjnym uroczystości było pasowanie dzieci na czytelników i przyjęcie ich do grona przyjaciół biblioteki. Tego aktu dokonał pan dyrektor Henryk Prochowski.

Na pamiątkę wydarzenia uczniowie otrzymali piękne dyplomy, zakładki oraz życzenia wspaniałych przygód w świecie książek.

Na koniec każde dziecko wybrało sobie książeczkę i wypożyczyło ją, by w domu – jak mówi Książka w wierszu Edwarda Szamańskiego – „oglądać baśnie, i cuda, i dziwy na końcu świata; po niebie, po morzach i lądach, jak te ptaki szczęśliwe, razem z książką latać”. 

Agata Jurkiewicz

        


Dzień nauczyciela

 

„ Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.”

 Albert Einstein

 

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

                 !3 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość tą uświetnili przybyli goście w osobach: zastępcy Burmistrza Miasta Przeworska Dariusza Łapy, Przewodniczącego Rady Miasta Przeworska Andrzeja Rozpotyńskiegom i przewodniczącej Rady Rodziców Agnieszki Lepy . Na początek głos zabrał pan dyrektor Bogdan Sebzda, który powitał zebranych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i dzieci. Przypomniał, jak ważnym świętem jest Dzień Edukacji Narodowej i odczytał nazwiska nagrodzonych nauczycieli najwyższymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała mgr Dorota Paszkowska, medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymały: mgr Krystyna Dryś i mgr Alicja Nowinowska, srebrny medal za długoletnią służbę otrzymała mgr Elżbieta Kowalik. Nagrodą Podkarpackiego Kuratora Oświaty została nagrodzona pani Dorota Paszkowska.

Pani Burmistrz Miasta Przeworska uhonorowała w tym roku mgr Marię Puzio.

Nagrody wręczył również dyrektor szkoły. Wśród nagrodzonych nauczycieli byli: wicedyrektor  Piotr Wajda, mgr Alicja Nowinowska, Elżbieta Kowalik ( nauczycielki języka angielskiego), mgr Lidia Sztych – Hudala, Dorota Chmura ( polonistki), mgr Elżbieta Kubaszek, Anna Rosół, Małgorzata Kądziołka ( nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej), mgr Agnieszka Hołysz ( prezes Stowarzyszenia Sympatyków SP 2, nauczycielka klas specjalnych I – III), mgr Renata Balawender ( oligofrenopedagog edukacji wczesnoszkolnej). Nagrody otrzymali również pracownicy administracji szkolnej i obsługi: Barbara Kiełb, Elżbieta Dziedzic, Elżbieta Kowal, Wioletta Sobiegraj i Grażyna Łapka.

                Następnie głos zabrał wiceburmistrz Dariusz Łapa, który w imieniu pani Burmistrz i Rady Miasta złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły i podziękował im za trud i wkład w wychowanie młodego pokolenia oraz wręczył na ręce pana dyrektora symboliczny bukiet. Ojciec Dominik  Jan Siuta przytoczył słowa Alberta Einsteina oraz Emmy Hart Willard o profesji nauczyciela „ Najlepszym nauczycielem jest ten, kto czyni najlepszy użytek z czasu swojego i swoich uczniów. Bo to wszystko, co dał Bóg, to czas, w którym mamy wykonywać pracę na rzecz samodoskonalenia”. Wspomniał, że obecna pedagogika jest trudna, a wszystko co czynimy jest dla dobra młodego społeczeństwa, wypływa z szacunku dla budzącego się życia i świata. Następnie Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Lepa złożyła w imieniu rodziców podziękowania dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.

                 Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły przedstawili ciekawy i zabawny program artystyczny pod kierunkiem pań Doroty Chmury i Małgorzaty Kolczak.

Beata Wajhajmer

           

 


Witajcie w naszej bajce

7 października w naszej szkole był dzień otwarty. W tym dniu rodzice wraz ze swoimi pociechami mogli zwiedzić naszą szkołę, zapoznać z jej ofertą oraz dokonać wyboru, gdzie w przyszłości umieścić swoje dziecko na pierwszy, ale przecież najważniejszy etap edukacji. To właśnie podjęcie tej decyzji ma bowiem kluczowe znaczenie w całym cyklu nauczania. Od tego jak dziecko rozpocznie swoją edukację zależy dalsza jego droga ku wiedzy, a niekiedy również i kariera. Pierwsze doświadczenia uczniowskie mają wpływ na dalszy rozwój dziecka.

Stymulacja rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci od najmłodszych lat przynosi najlepsze efekty. To wówczas właśnie dziecko gromadzi różnorodne doświadczenia, które pozwalają na pełniejsze odkrycie świata i jego lepsze poznanie. Ważne je wykorzystanie potencjału tkwiącego w uczniach jak najwcześniej, w początkowych latach jego nauki. Wiedza i umiejętności zdobyte w tym okresie pozwolą na lepszy rozwój zdolności w latach późniejszych, są zgromadzonym kapitałem na dalsze lata nauki. W tym też okresie buduje się stosunek dziecka do zdobywania wiedzy, dążenie do samodzielności, doskonałości, stawia się sobie pierwsze priorytety, realizuje swoje pierwsze marzenia. Szkoła przyjazna dla dziecka to taka szkoła, która umożliwia mu wszechstronny rozwój, pracę nad swoją osobowością, zapewnia mu bezpieczeństwo, akceptację i równość szans. Pozwala mu:

·          rozwinąć posiadane zdolności, umiejętności i inteligencje we wszystkich jej rodzajach,

·          odkryć dotąd nieznane talenty i zainteresowania,

·          wzmocnić wiarę we własne możliwości,

·          rozbudzić ciekawość poznawczą, twórczą,

·          dać wiarę w sukces, pozytywną samoocenę, zmotywować do dalszych działań i doświadczeń.

Nasza szkoła oferuje to wszystko dzięki wyspecjalizowanej i doświadczonej kadrze nauczycielskiej, bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych oraz nowoczesnemu wyposażeniu naszej placówki. Dzięki doświadczeniu nauczycieli oraz ich zaangażowaniu stosowane są u nas skuteczne i nowoczesne metody nauczania. W edukacji wczesnoszkolnej prowadzone są modyfikacje programowe. Mamy klasy o edukacji ekologicznej, teatralnej, regionalnej i technicznej. Już od samego początku każdy rodzic może wybrać dla swojego dziecka to czym się interesuje i rozwijać jego uzdolnienia. W poprzednich latach był prowadzony w oddziałach I – III program zajęć pozalekcyjnych „ Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. W bieżącym roku szkolnym realizujemy projekt „ Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III szkół podstawowych szansą na wyrównanie dysproporcji edukacyjnych – Wiedzieć to chcę.” Dzięki przystąpieniu do tego projektu zostały zakupione najnowocześniejsze, kolorowe i ciekawe pomoce dydaktyczne dostosowane do pracy z najmłodszymi dziećmi.

Prowadzimy również nauczanie już od oddziału zerowego dwóch języków ( angielskiego i niemieckiego). Zajęcia te odbywają się za darmo, podobnie jak rytmika. Oferujemy oddziały „ 0” do wyboru pięciogodzinny i dziewięciogodzinny z pełnym wyżywieniem. W zerówce 5 – godzinnej prowadzone są zajęcia Ruchu Rozwijającego metodą Weroniki Scherborne pod opieką wykwalifikowanych terapeutów.

Świetlica szkolna pracuje od godziny 7. 00. do 16. 00. Dysponuje dwiema salami wyposażonymi w ciekawe pomoce, komputery i kino domowe.Oferuje smaczne, domowe, zdrowe i tanie posiłki.

                Zajęcia obowiązkowe trwają do godziny 15. 10. Po tej godzinie jednak szkoła pracuje dalej oferując dla każdego dziecka ciekawe i różnorodne zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań, sekcje sportowe. Dysponujemy pełnowymiarową salą gimnastyczną , nowoczesnym boiskiem szkolnym, dwiema pracowniami komputerowymi z dostępem do Internetu, nowoczesną pracownią językową, skomputeryzowaną biblioteką szkolną z czytelnią multimedialną, nowoczesnym gabinetem logopedycznym, salą do zajęć reedukacyjnych gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. We wszystkich klasach prowadzone są zajęcia obowiązkowe z nauki pływania na krytej pływalni oraz gimnastyka korekcyjna na basenie pod opieką fachowców z tej dziedziny. Posiadamy trzy tablice interaktywne, jedną w pracowni językowej i dwie w klasopracowniach I – III i przymierzamy się do zakupu dalszych.

                W bieżącym roku szkolnym dzięki Stowarzyszeniu Sympatyków SP 2 oraz Radzie Rodziców udało nam się zakupić i przygotować plac zabaw dla najmłodszych. Tutaj dzieci mogą pod opieką nauczycieli i rodziców spędzić czas na zabawach, tu też w pogodne i ciepłe dni mogą zjeść śniadanie i odpocząć.

Zapewniamy opiekę pedagoga szkolnego, logopedy, oligopedagogów i surdopedagoga.

W naszej szkole każde dziecko ma szansę. Jeżeli dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zapraszamy do klas specjalnych. Są to dwa oddziały I – III oraz IV – VI. Klasy są małoliczne, prowadzone przez specjalistów. Oprócz zajęć obowiązkowych każde dziecko ma do dyspozycji zajęcia rewalidacyjne o szerokim spektrum działań. W szkole prowadzone są przez specjalistów zajęcia dodatkowe z Kinezjologii Edukacyjnej , Metodą Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne , elementami Integracji Sensorycznej . Nauczyciele dostosowują wymagania do zaleceń Poradni zgodnie z orzeczeniem do potrzeb psycho – fizycznych dziecka.

                Nasi uczniowie zdobywają wysokie miejsca w konkursach przedmiotowych, artystycznych i zawodach sportowych.

                Oprócz nauki w profesjonalnych warunkach i opieki wychowawczej oferujemy wypoczynek letni i zimowy podczas ferii i wakacji, „ zielone szkoły” w trakcie roku szkolnego z wyjazdem do najciekawszych zakątków Europy ( Bułgaria, Chorwacja, Włochy). W czasie roku szkolnego organizowane są liczne wycieczki, rajdy, wyjazdy rekreacyjne, kulig i inne atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego.

Prowadzimy też ożywioną współpracę ze środowiskiem lokalnym, organizujemy imprezy patriotyczne, wieczornice, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Nasza szkoła UCZY – WYCHOWUJE – PRZYGOTOWUJE DO ŻYCIA W SPOŁECZEŃSTWIE I BAWI !!!

 

 

        

Beata WajhajmerMusimy pamiętać

                 „ … Drzewa długo szumiały

               By wykrzyczeć tę zbrodnię

              Słońce raną zachodzi

             Ku pamięci POTOMNYCH”

                 Wzorem ubiegłych lat wrzesień w naszej szkole jest nie tylko okresem rozpoczęcia nowego etapu edukacyjnego, organizacji szkoły, pracy nauczycieli i uczniów, ale jest też okresem wspominania naszej trudnej i bolesnej historii. 1 września wspominaliśmy 72 rocznicę wybuchu II wojny światowej, a 28 września obchodziliśmy uroczystość upamiętniającą 17 września i jego konsekwencje. Mimo, że już tyle lat minęło od tych wydarzeń, są one wciąż bolesną raną na ciele naszego narodu. Liczne przekłamania historyczne, ukrywanie przez wiele lat prawdy spowodowały, że jest to najbardziej kontrowersyjna i nie do końca poznana historia. Naszym obowiązkiem wobec tych którzy zginęli w katyńskim lesie, Twerze, Bykowni, Piatichatkach, obozach Miednoje, Ostaszków, jest pielęgnowanie pamięć i przekazywanie jej dalej.

                Akademię z okazji 72 rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich do naszego kraju rozpoczął dyrektor szkoły Bogdan Sebzda, który przypomniał, że zadaniem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, kształcenie rożnych umiejętności, ale  również wychowanie na świadomych obywateli naszej ojczyzny. Aby młode pokolenie stało się takimi obywatelami, musi poznać swoją historię, znać wszystkie jej niuanse, nawet te niewygodne i musi szanować pamięć tych, którzy zginęli za niepodległość naszej Ojczyzny. Pan Dyrektor serdecznie powitał licznie przybyłych gości: Wiceburmistrza Miasta Przeworska Dariusza Łapę, przewodniczącego RM Andrzeja Rozpotyńskiego,  proboszcza Parafii Św. Barbary Marcelego Gęślę, członka Zarządu Starostwa Jana Pieniążka, prezesa ZKRP i BWP okręgu przemyskiego płk Henryka Burdona, prezesa ZK RP i BWP okręgu przeworskiego ppor Juliana Kamyckiego, komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jarosławiu ppłk Mariana Wardęgę, komendanta Hufca Wojciecha Młodnickiego oraz licznie przybyłych członków ZKRP  i BWP oraz Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z panią prezes Władysławą Kulą – Michno.

               Najpierw głos zabrał prezes ZK i BWP Julian Kamycki, który w paru słowach przybliżył nam historyczne wydarzenia tamtego okresu. Pan Julian przypomniał, że „ wkroczenie Armii Czerwonej na tereny Polski otworzyło tragiczny rozdział w historii Polski i całej Europy. … Aż 72 państwa uczestniczyło w największej wojnie w historii ludzkości. Wojnie, która pokazała mroczną stronę ludzkich możliwości terroru i poniżenia”.

Następnie głos zabrał prezes ZK i BWP okręgu przemyskiego płk Henryk Burdon, który odczytał uchwałę Rady Krajowej Żołnierzy Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej, w myśl której wyróżniono Krzyżem Czynu Zbrojnego Szkołę Podstawową nr 2 im. Hugona Kołłątaja oraz Komendę Hufca Harcerstwa Polskiego „ Kresy” w Przeworsku. Po uroczystym odznaczeniu obu sztandarów, wręczono odznaczenia Krzyżem Czynu Zbrojnego za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu:  dyrektorowi Bogdanowi Sebzdzie, mjr Bolesławowi Czajce, Tadeuszowi Gołdaszowi, Tomaszowi Sikorze i Komendantowi Hufca ZHP Wojciechowi Młodnickiemu. Dyplom uznania otrzymali weterani II wojny światowej : Stanisław Kotliński, Józef Krupa oraz pani Maria Pacuła. Podziękowania za współpracę i popularyzowanie pamięci o żołnierzach i ich walce otrzymała pani Agnieszka Biernacka. Komendant Hufca Wojciech Młodnicki zwrócił się do młodzieży z podziękowaniami za patriotyzm i pamięć. Dyrektor Bogdan Sebzda powiedział, że dzięki uprzejmości pani Burmistrz Miasta Przeworska mógł wziąć udział w tegorocznym rajdzie motocyklowym do Katynia. Przypomniał miejsca martyrologii narodu polskiego: Lwów, Bykownia, Miednoje, Twer, Smoleńsk, Katyń. Z tych miejsc przywiózł ziemię. Opowiadał młodzieży jak wielkie wrażenie nawet po tylu latach robią te miejsca, jak wciąż można znaleźć tam smutne pamiątki po zamordowanych. Wiceburmistrzowi Dariuszowi Łapie podarował obrazek Matki Boskiej Katyńskiej . Wszystkich zebranych zaprosił na wystawę z Rajdu  Katyńskiego.

                Po tych wszystkich wystąpieniach i przemówieniach głos oddano najmłodszym, którzy przedstawili piękny i wzruszający program słowno – muzyczno pt. „ Pamięć nie dała się zgładzić” pod kierunkiem pani Danuty Krupińskiej i Lidii Sztych. 

                Ta piękna i wzruszająca lekcja historii pokazała naszej młodzieży, że patriotyzm to nie jest tylko slogan i wielkie słowo, ale coś co na co dzień   powinno żyć w naszych sercach i świadomości, uczucie, które powinno pozwolić nam się zastanowić i lepiej zrozumieć co to znaczy być Polakiem.

 

Beata Wajhajmer

               

 


PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM

             W dniach 23 i 24 września 2011 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku wzięła po raz czwarty udział w ogólnopolskiej akcji „Podziel się Posiłkiem”, organizowanej przez Fundację Polskich Banków Żywności w Warszawie.

             Akcja miała na celu zebranie żywności dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W zbiórce uczestniczyli uczniowie klas szóstych, którzy po raz pierwszy pracowali jako wolontariusze (klasa VI a: Anna Kosmala, Alicja Czuba, Ewa Jarosz, Anna Wywrót, Łukasz Zakonek, Bernard Weis, klasa VI b: Paulina Kozioł, Agnieszka Szwed, Aleksandra Pasterska, Magdalena Nowosad, Kamila Kozyra, Karolina Dyrda, Jakub Pinowski, Michał Wołowiec, Seweryn Kozak, Kacper Kijanka, Kamil Telega, Gabriela Annolick, Karolina Flis, Magdalena Sobala, Gabriela Szczepańska, klasa VI c: Zuzanna Michno, Zofia Ruchała, Aleksandra Kałamarz, Daria Mastalerz, Hubert Głąb, Marcela Mikłasz, Paweł Bielówka, Patryk Olejarz, Łukasz Bober oraz uczennica klasy V b: Aleksandra Wajda). 

 Zbiórkę przeprowadzili nauczyciele zespołu ds. profilaktyki i pomocy materialnej: Małgorzata Mazera, Dorota Chmura, Renata Łojko, Dorota Pomagiel, Wiesława Zając, Małgorzata Kądziołka oraz wychowawcy klas VI: Lucyna Puć, Lidia Sztych-Hudala i Justyna Flis.

 W wyniku akcji pozyskano około 463 kg produktów żywnościowych (mąka, cukier, makaron, ryż, olej, płatki itp.), z których zostaną przygotowane paczki dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.

 Zespół ds. profilaktyki składa podziękowania kierownictwu i pracownikom „Biedronki” przy ul. Łańcuckiej - za życzliwość i pomoc w przeprowadzeniu zbiórki oraz wszystkim mieszkańcom Przeworska i okolic - za hojność i zrozumienie.

   

 

                                                                                                Renata Łojko

 


 

        Wakacje minęły, skończył się czas beztroski, wakacyjnych przygód i zabaw. Chociaż pogoda tego lata nas nie rozpieszczała to i tak czas ten należał do radosnych i pełnych atrakcji chwil. Niestety wszystko co dobre prędzej czy później ma swój finał. Nasz finał nadszedł 1 września. Znów szkolne korytarze zabrzmiały gwarem dziecięcych głosów, a pierwszy dzwonek przypomniał o kolejnym etapie edukacji i roku wytężonej nauki i pracy. W naszej szkole rok szkolny rozpoczęła Msza Święta w Kościele OO. Bernardynów. Następnie uroczysty pochód społeczności szkolnej udał się do naszej placówki, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie nowo powstałego placu zabaw na terenie naszej szkoły. Plac zabaw został zakupiony dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców oraz Stowarzyszenia Sympatyków SP 2. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście, dyrektor oraz prezes Stowarzyszenia pani Agnieszka Hołysz. Ojciec Gwardian pobłogosławił nowo oddany obiekt, życząc dzieciom, aby służył ich rozwojowi i rekreacji. Następnie licznie zebrani uczniowie, ich rodzice i przybyli goście zgromadzili się na sali gimnastycznej. Uroczystość zainaugurował pan dyrektor Bogdan Sebzda, który serdecznie powitał dzieci, grono pedagogiczne oraz gości: Wiceburmistrza Dariusza Łapę, Przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Rozpotyńskiego, Ojca Gwardiana Marcelego Gęślę, prezesa Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Juliana Kamyckiego, przedstawicieli Związku, prezeskę Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów   Władysławę Kulę – Michno oraz przewodniczącą Rady Rodziców Agnieszkę Lepę. Po przywitaniu i przedstawieniu nowego gwardiana głos zabrał wiceburmistrz Dariusz Łapa, który odczytał list pani burmistrz. Następnie głos zabrał ojciec gwardian, który powiedział, że cieszy się z tego, iż mógł wspólnie z młodzieżą zaśpiewać hymn polski i dziękował Bogu za wolność naszej Ojczyzny, która nie była dana dzieciom 72 lata temu. Na rozpoczęcie roku szkolnego przybyła również asystentka posła na Sejm Andrzeja Ćwierza. Pani Jagoda Grabska odczytała list, w który pan poseł życzył uczniom jak najwyższych wyników w nauce. Na zakończenie głos zabrał prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Julian Kamycki, który przypomniał, że 72 lata temu rozpoczęła się najbardziej krwawa i wyniszczająca wojna w naszych dziejach. Następnie delegaci poszczególnych klas wraz z wychowawcami, dyrektorem szkoły, pocztem sztandarowymi gośćmi udali się pod pomnik Tysiąclecia, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze.

 

        

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates download top famous people Valid XHTML and CSS.